W Brzegach powstają tymczasowe mosty na Światowe Dni Młodzieży

Polska
W Brzegach powstają tymczasowe mosty na Światowe Dni Młodzieży
Polsat News

W podkrakowskich Brzegach trwa budowa tymczasowych mostów, które mają ułatwić dotarcie na lipcowe Światowe Dni Młodzieży. Najszerszy z nich ma mieć 40 metrów i będzie mogło przejść nim w ciągu godziny nawet 120 tysięcy osób. Przy budowie pracuje ponad 60 żołnierzy.

Wojsko buduje cztery konstrukcje na okolicznych rzekach, które nazywają się Zabawka, Serafa oraz Drwina. Jak wyjaśniła kpt. Justyna Murawska z II Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego, ze względu na ukształtowanie terenu oraz przewidywaną liczbę użytkowników, saperzy wznoszą mosty tymczasowe typu DMS-65. Oznacza to, że najszerszy z mostów będzie miał siedem pasów jezdni o łącznej szerokości 40 metrów.

 

Prace mają zakończyć się w połowie przyszłego miesiąca. Wojsko przy budowie korzysta z 35 jednostek specjalistycznego sprzętu (dźwigów, koparek, spychaczy itp.). Łącznie z już istniejącymi do dyspozycji pielgrzymów będzie 15 mostów nad rzekami, które otaczają Pola Miłosierdzia.

 

Poprawią bezpieczeństwo
 

- Nowe przeprawy nie tylko ułatwią dotarcie uczestnikom na ŚDM, ale jednocześnie poprawią bezpieczeństwo i zapewnią przede wszystkim sprawną ewakuację - podkreśliła kpt. Murawska.

 

Dzięki żołnierzom pod Krakowem powstanie także pole namiotowe, w którym będzie mogło przenocować około 50 tys. pielgrzymów. Jego budowa ruszy za kilka tygodni.

 

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

 

Polsat News

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie