Rozpoczęto likwidację obozu dla uchodźców w Idomeni

Świat
Rozpoczęto likwidację obozu dla uchodźców w Idomeni
AP

Władze greckie przystąpiły we wtorek do stopniowej ewakuacji uchodźców i migrantów z prowizorycznego obozu Idomeni przy granicy z Macedonią. Od kilku miesięcy koczuje tam ok. 8400 osób. Nad ranem w obozie stawiło się 20 oddziałów policji, łącznie ok. 400 funkcjonariuszy. Rzecznik greckiego rządu Jeorios Kyricis zapewnił, że podczas ewakuacji funkcjonariusze nie będą używać siły.

Uchodźcy i migranci będą systematycznie przewożeni do nowych obozów, których tworzenie trwa, ale pierwszy etap prac został zakończony.

 

Kyricis, zapytany, czy ewakuowani zostaną wszyscy z obozu w Idomeni, potwierdził, podkreślając zarazem, że taki obóz "służy tylko interesom przemytników". Zaakcentował, że chodzi o przeniesienie stamtąd ludzi do miejsc, w których panują godne warunki. Rzecznik powiedział, że władze zadbały już o 6 tys. miejsc, a do końca tygodnia będzie 8 tys. miejsc. Transport do państwowych ośrodków ma się odbywać autobusami.

 

W pierwszej kolejności władze chcą usunąć ok. 2 tys. ludzi blokujących linię kolejową na granicy. Ważna dla greckiego eksportu linia jest zablokowana od ponad miesiąca.

 

Od zamknięcia grecko-macedońskiej granicy szlak bałkański, którym od lata 2015 roku zmierzały do Europy setki tysięcy migrantów, oficjalnie został zamknięty. Jednak każdego dnia wielu uchodźców próbuje przedostać się tą trasą do zamożnych państw Europy.

 

Uchodźcy i migranci w Idomeni pochodzą z Syrii, Iraku i Afganistanu, a także z Maroka, Tunezji i Pakistanu.

 

PAP

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze