Kowalczyk: wejście w życie ustawy o podatku od handlu 1 lipca to bardzo optymistyczny termin

Biznes
Kowalczyk: wejście w życie ustawy o podatku od handlu 1 lipca to bardzo optymistyczny termin
Polsat News

- Jutro projekt ustawy o handlu detalicznym rozpatrzy Komitet Stały Rady Ministrów. Jeśli będzie wszystko dobrze, to na najbliższym posiedzeniu rządu będzie przyjęty i trafi do parlamentu. W związku z tym wejście w życie 1 lipca tej ustawy to bardzo optymistyczny termin – powiedział gość "Wydarzeń" Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Sklepów internetowych nie obejmie.

Minister Kowalczyk podkreślił, że projekt ustawy był bardzo dokładnie konsultowany. – Pierwszy projekt ministerstwa finansów niekoniecznie odpowiadał środowisku handlowców. Ten projekt, który pojawił się wczoraj, ze stawką progresywną i dwoma programi oraz 17 mln zł kwoty wolnej, już jest myślę, że akceptowany. Takie propozycje padały podczas ostatniego spotkania w Sejmie - powiedział minister.


Wyjaśnił, że sklepy internetowe nie zostaną objęte podatkiem od handlu detalicznego, ponieważ "jest to problem techniczny". - Pierwotna propozycja, że to kurierzy mieliby ten podatek pobierać byłoby trudno zrealizować. Ale to nie ma większego znaczenia, bo przy tej kwocie wolnej 200 mln zł rocznie, sklepy internetowe takich obrotów nie osiągają - dodał.


W projekcie ustawy o handlu detalicznym przedstawionym w poniedziałek przez Ministerstwo Finansów przewidziano wprowadzenie skali progresywnej obejmującej dwie stawki i progi podatkowe. Pierwsza stawka ma wynieść 0,8 proc. od podstawy opodatkowania pomiędzy kwotą 17 mln zł i 170 mln zł. Druga stawka wyniesie 1,4 proc. i będzie nią opodatkowana nadwyżka podstawy opodatkowania ponad kwotę 170 mln zł.

 

Polsat News

prz/ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie