Chińczycy wymyślili jak "oszukać" korki w miastach

Technologie
Chińczycy wymyślili jak "oszukać" korki w miastach
CCTV

Chińska firma skonstruowała autobus, który przejeżdża nad innymi pojazdami. Transit Elevated Bus (TEB) został zaprezentowany na 19. targach China Beijing International High-Tech Expo (CHITEC). Pojazd, który rozciąga się na dwa pasy ruchu i porusza dzięki specjalnym torom umieszczonym wzdłuż krawędzi drogi, może być receptą na korki w tysiącach miast na całym świecie.

Według projektu, ze względu na swój nietypowy kształt i rozmiar, TEB wyposażony jest w windę, która ułatwia pasażerom wejście do środka. W zależności od wersji, autobus może pomieścić od 900 do 1 200 osób.

 

Pojazd będzie mógł poruszać się z prędkością 60 km/h. Napędzany jest energią elektryczną. Ma 7,8 m szerokości, 32 m długości, oraz  4,6 m wysokości.

 

Tańszy niż metro

 

- TEB działa jak metro, jednak koszty konstrukcyjne są niższe o jedną piątą. Budowa pojazdu ma być ukończona w ciągu roku - poinformował inżynier odpowiedzialny za projekt, Bai Zhiming.

 

Podczas targów CHITEC, firma pokazała model autobusu w zmniejszonej skali. Zapewniała, że pełnowymiarowa wersja już jest w budowie.

 

Pierwsze testy "lądowego aerobusa" rozpoczną się jeszcze w 2016 roku w mieście Qihuangdao w północnej prowincji Chin.

 

 

polsatnews.pl, citifmonline.com, gbtimes.com

po/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie