22-latek z Wrocławia podejrzewany o podłożenie bomby "zaskoczony zatrzymaniem" [FILM Z ZATRZYMANIA]

Polska
22-latek z Wrocławia podejrzewany o podłożenie bomby "zaskoczony zatrzymaniem" [FILM Z ZATRZYMANIA]
Polsat News

Podejrzewany o skonstruowanie i zdetonowanie ładunku wybuchowego w autobusie we Wrocławiu to 22-letni student trzeciego roku jednej z wrocławskich uczelni - poinformował Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk. - Przysparzał wiele problemów w identyfikacji i zatrzymaniu, ale dzisiejsze zatrzymanie było dla niego wielkim zaskoczeniem i zupełnie nie spodziewał się naszej wizyty - dodał.

Mężczyzna został zatrzymany we wtorek na terenie województwa lubuskiego w "miejscu zamieszkania członków rodziny”. – W tej chwili to jedyna osoba zatrzymana w tej sprawie – poinformował Szymczyk. Podejrzewany o podłożenie w ubiegły czwartek ładunku wybuchowego we wrocławskim autobusie nie był wcześniej notowany.


Z uwagi na dobro postępowania komendant główny policji nie mógł powiedzieć, czy mężczyzna przyznał się do winy i jakie ewentualnie były jego motywy. – Trwają czynności procesowe będące elementem postępowania przygotowawczego i nie mogę ujawniać ich szczegółów - podkreślił Szymczyk.


Prokurator Marek Pasionek powiedział, że prokuratura jutro postawi 22-latkowi zarzut i będzie miał prawo złożyć wyjaśnienia. Dodał, że prokuratura i policja apeluje do wszystkich świadków czwartkowego zdarzenia o nawiązanie kontaktu z policją w celu złożenia zeznań.

 

 

"Dzięki działaniom policji uniknęliśmy tragedii"

 

- Od czwartkowego popołudnia nadaliśmy tej sprawie najwyższy priorytet i skierowaliśmy do jej rozwiązania najlepszych ludzi. To było pięć dni niezwykle intensywnej, trudnej i pełnej poświęcenia i oddania pracy policjantów z wykorzystaniem wszystkich możliwych dostępnych środków, metod i form pracy – powiedział Szymczyk.


Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak pogratulował i podziękował za profesjonalizm i zaangażowanie polskiej policji oraz zatrzymanie podejrzewanego o skonstruowanie i podłożenie bomby we wrocławskim autobusie.


- Dzięki działaniom polskiej policji uniknęliśmy tragedii - podkreślił Błaszczak. - Myślę, że po wydarzeniu takim jak dzisiejsze, możemy powiedzieć wprost: polska policja jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo obywatelom naszego kraju - dodał.


- Kierunek, jaki przyjęty został przez nowe kierownictwo prokuratury krajowej, stawiający na pracę śledczą i profesjonalizm, jest kierunkiem właściwym - zaznaczył prokurator Pasionek.

 

Do zdarzenia doszło w czwartek przy ul. Kościuszki we Wrocławiu. Mężczyzna zostawił ładunek w autobusie. Kierowca wyniósł bombę na przystanek i tam doszło do eksplozji. W wybuchu lekko ranna została jedna osoba.

 

Polsat News, wideo: dolnoslaska.policja.gov.pl

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie