Archeolodzy odkryli przepis na piwo sprzed pięciu tysięcy lat

Świat
Archeolodzy odkryli przepis na piwo sprzed pięciu tysięcy lat
Image Catalog/Flickr.com
Zdjęcie ilustracyjne

Do produkcji trunku wykorzystywano jęczmień. Jeśli naukowcy mają racje, z tego zboża warzono w Chinach piwo wcześniej niż rozpoczęto jego uprawę w celach spożywczych.

Badający naczynia znalezione w prowincji Shaanxi archeolodzy twierdzą, że odkryli wyposażenie do warzenia piwa. Datują je na okres 3400-2900 lat p.n.e. Ponadto udało im się odtworzyć przepis na trunek.

 

Na podstawie badań pozostałości w naczyniach uznali, że piwo było warzone z dużej ilości roślin, w tym - poza jęczmieniem - prosa i łzawicy.

 

Badania - jeśli są zgodne z prawdą - dowodzą, że jęczmień pojawił się w Chinach tysiąc lat wcześniej, niż dotychczas sądzono. Warzone z niego piwo mogło odegrać dużą rolę w tworzeniu społeczności na tych terenach.

 

- Produkcja i konsumpcja piwa Yangshao (to nazwa chińskiej kultury neolitycznej - przyp. red.) mogła mieć duży wkład w powstanie hierarchicznych społeczności na Centralnej Równinie, w regionie znanym jako "kolebka chińskiej cywilizacji" - powiedział Jiajing Wang z Uniwersytetu Stanforda, autor badania.

 

The Guardian

pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze