Zmiana na stanowisku przewodniczącego Parlamentu Studentów RP. Ustępujący uzależniony od gier losowych

Polska
Zmiana na stanowisku przewodniczącego Parlamentu Studentów RP. Ustępujący uzależniony od gier losowych
Nowy przewodniczący PSRP Ariel Wojciechowski, Fot. Facebook.com/Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej

Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej odwołał w niedzielę swojego przewodniczącego, Mateusza Mrozka. Decyzja zapadła podczas nadzwyczajnego zjazdu PS RP. Organizacja wyłania obecnie firmę, która przeprowadzi audyt całej sytuacji finansowej PS RP.

Nowym przewodniczącym został Ariel Wojciechowski z Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.


- Przyczyną odwołania Mateusza Mrozka był zgłoszony przez przewodniczącego problem zdrowotny, który uniemożliwia dalsze sprawowanie funkcji oraz zarządzanie organizacją i jej finansami. Organizacja rozpoczęła działania wyjaśniające - wyłaniamy firmę, która przeprowadzi audyt, zostało również złożone zawiadomienie do prokuratury - poinformował w poniedziałek Maciej Kochański z PS RP.


- Deklaruję pełną współpracę w celu wyjaśnienia mojego błędu - skomentował Mateusz Mrozek.


"14 kwietnia 2016 r. pojawiły się wątpliwości odnośnie transakcji z konta bankowego PS RP obejmującego środki pozabudżetowe. Transakcje były przeprowadzane w kasynie. Wszystkie pobierane środki były na bieżąco zwracane" - poinformowała w poniedziałek w komunikacie Oliwia Siwińska z biura prasowego PS RP. Jak dodała, żaden z członków Rady Wykonawczej nie wiedział o zaistniałej sytuacji.


Uzależnienie od gier losowych


 Członkowie Rady Wykonawczej PS RP wezwali Mateusza Mrozka do natychmiastowych wyjaśnień. Przewodniczący PS RP był wtedy poza Warszawą.


"18 kwietnia 2016 roku Rada Wykonawcza PS RP przyjęła informację o problemie zdrowotnym Mateusza Mrozka, mającym postać uzależnienia od gier losowych, co uniemożliwiało mu sprawowanie funkcji Przewodniczącego PS RP, zarządzanie organizacją i jej finansami" - poinformowała Siwińska.


Mrozek poinformował, że pieniądze, których dotyczy sprawa, nie pochodzą z budżetu państwa, a z pieniędzy wypracowanych przez PS RP. - Pieniądze pobierałem między listopadem 2015 a lutym 2016 - i tylko część z nich była wykorzystywana do gry w kasynie. Duża część służyła mi do rozwiązania bieżących problemów finansowych, które skumulowały się na przełomie roku. Wszystkie pieniądze zwracałem na bieżąco - jednorazowo pobierałem po kilkaset złotych. Płynność finansową odzyskałem w lutym 2016 r. Od tego momentu walczę ze swoim uzależnieniem. Niestety, nawet zwrot pieniędzy nie zmazuje mojej winy - podkreślił.


"Jestem gotów na wszelkie konsekwencje"


- Zawiodłem i chciałbym gorąco przeprosić wszystkich studentów, których reprezentowałem - podkreślił Mrozek. - To przede wszystkim tragedia ludzka - nie patologia organizacji czy działalności studenckiej. To moja wina i moja odpowiedzialność. Jestem gotów na wszelkie konsekwencje - zapewnił Mrozek.


W niedzielę (22 maja) nowym przewodniczącym PS RP został Ariel Wojciechowski, student Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W Parlamencie Studentów RP był on do tej pory odpowiedzialny za współpracę z samorządami studenckimi, porozumieniami lokalnymi, Komisjami Branżowymi, organizacjami studenckimi oraz środowiskiem biznesowym. Nowy przewodniczący będzie pełnił swoją funkcję do końca obecnej kadencji, tj. do grudnia 2016 roku.


"Czeka nas praca nad ugruntowaniem stabilności"


- Naszym zadaniem jest zachowanie ciągłości funkcjonowania Organizacji oraz realizacja celów statutowych dla dobra i pożytku polskich studentów - powiedział Wojciechowski w niedzielę podczas zjazdu PS RP. - Najbliższe miesiące to czas, w którym czeka nas praca nad ugruntowaniem stabilności działania Organizacji, realizacją zaplanowanych projektów, takich jak Konferencja Ekspertów Praw Studenta, 71. Board Meeting Europejskiej Unii Studentów oraz przygotowaniem XXIV Zjazdu PS RP, który wybierze nowe władze statutowe PS RP. Chcemy aby nowy zespół otrzymał stabilną i prężnie działającą Organizację.


Przedstawiciele PS RP podkreślają, że zmiana przewodniczącego nie wpłynęła na bieżącą działalność organizacji oraz ciągłość kontaktów PS RP z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


Do kompetencji przewodniczącego należy m.in.: kierowanie bieżącymi pracami PS RP i jego organów; reprezentowanie Parlamentu na zewnątrz, do czego może upoważnić inne osoby; kierowanie polityką finansową PS RP i podejmuje decyzje w sprawach dotyczących finansów PS RP; powoływanie przewodniczących komisji PS RP; kierowanie biurem PS RP.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie