Pożar w zakładach chemicznych w Chorzowie. Ewakuacja pensjonariuszy domu pomocy społecznej

Polska
Pożar w zakładach chemicznych w Chorzowie. Ewakuacja pensjonariuszy domu pomocy społecznej
PAP/Andrzej Grygiel

Strażacy ugasili pożar, który wybuchł w poniedziałek w hali produkcyjnej zakładów chemicznych w Chorzowie (Śląskie). Nikt nie ucierpiał, ale ewakuowano pensjonariuszy pobliskiego domu pomocy społecznej.

Blisko 140 osób, wśród nich 12 poruszających się na wózkach, zostało ewakuowanych do pobliskiej szkoły w asyście policji i straży miejskiej. Po opanowaniu pożaru zdecydowano, że jeszcze w poniedziałek wrócą do ośrodka.


Nad płonącą halą unosił się ogromny słup dymu, w całej okolicy czuć było też charakterystyczny zapach, dlatego policjanci i strażnicy miejscy informowali mieszkańców, by nie otwierali okien. - Ten zapach był drażniący, ale nie trujący - zapewnił rzecznik chorzowskiej straży pożarnej brygadier Arkadiusz Labocha.


Pożar wybuchł w hali, w której znajdowały się 3 tony chemikaliów - nadtlenku benzoilu, używanego do produkcji leków i kosmetyków. - Prawdopodobnie rozpoczął się na sitach w suszarni, gdzie ten proszek był suszony. Gaszenie tej substancji jest trudne, bo w procesie jej spalania wydziela się tlen - powiedział Labocha.


W wielogodzinnej akcji uczestniczyło ponad 60 strażaków.

 

PAP

az/prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie