Olsztyn: pionierska operacja rekonstrukcji żuchwy u dziecka

Technologie
Olsztyn: pionierska operacja rekonstrukcji żuchwy u dziecka
Zdjęcie ilustracyjne, Fot. Polsat News

Lekarze ze szpitala dziecięcego w Olsztynie wykonali w poniedziałek nowatorską metodą operację rekonstrukcji żuchwy u 8-letniego chłopca. Zastosowali specjalne szablony chirurgiczne, co pozwoliło precyzyjniej uzupełnić ubytek kości i skrócić czas zabiegu.

Według specjalistów z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, operacja była konieczna, bo ośmiolatek cierpiał na obustronny nowotwór żuchwy. Rosnący guz niszczył tkankę kości i utrudniał pacjentowi normalne funkcjonowanie - dziecko miało już problemy z jedzeniem i oddychaniem.


Jak poinformował ordynator oddziału chirurgii głowy i szyi Krzysztof Dowgierd, operacja była skomplikowana, trwała ponad pięć godzin, ale wszystko poszło zgodnie z planem. Fabiana, który przyjechał na ten zabieg z Oleśnicy (woj. dolnośląskie), czeka teraz pooperacyjna rekonwalescencja.


Szablony chirurgiczne z Niemiec


Zdaniem ordynatora, szpital dziecięcy w Olsztynie jako jedyny w Polsce systematycznie wykonuje mikrochirurgiczne zabiegi rekonstrukcji żuchwy u dzieci. Jednak - jak zaznaczył - poniedziałkowy zabieg był nowatorski ze względu na zastosowaną metodę.


Operacje polegają na usunięciu guza z częścią żuchwy i zrekonstruowaniu tego ubytku pobranym z podudzia pacjenta fragmentem kości strzałkowej wraz z naczyniami krwionośnymi, które są łączone z naczyniami szyjnymi pod specjalistycznym mikroskopem.


Podczas poniedziałkowej operacji lekarze z Olsztyna po raz pierwszy użyli specjalnych szablonów chirurgicznych, skonstruowanych indywidualnie dla tego pacjenta przez techników z Niemiec. Takie rozwiązanie ułatwiło przeprowadzenie i skróciło czas trwania zabiegu.


Precyzyjne uzupełnienie kości żuchwy


Jak wyjaśnił Dowgierd, właściwa operacja została poprzedzona "komputerową", podczas której lekarz zaprojektował zakres resekcji, a technicy na tej podstawie przygotowali specjalne szablony do usunięcia guza i pobrania fragmentu kości do przeszczepu.


- Dzięki zastosowaniu szablonu można było bardzo precyzyjnie uzupełnić kości żuchwy - mówił lekarz.


W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie wykonano dotychczas ok. 20 zabiegów mikrochirurgicznej rekonstrukcji twarzoczaszki u dzieci. Specjalistyczny oddział chirurgii głowy i szyi istnieje w tej placówce od września 2014 r.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie