Małe i średnie firmy ostrożne w zaciąganiu kredytów

Biznes
Małe i średnie firmy ostrożne w zaciąganiu kredytów
Flickr.com/Dariusz Gąszczyk

Blisko połowa średnich przedsiębiorstw i ponad jedna trzecia małych i mikro korzysta z kredytów bankowych - wynika z badania Centrum Badań Marketingowych INDICATOR i Związku Banków Polskich. Na koniec marca banki udzieliły tym firmom kredytów na łączną kwotę 334 mld zł. Zdecydowana większość właścicieli finansuje działalność swoich przedsiębiorstw z pieniędzy własnych.

Badanie zostało przeprowadzono wśród ponad 1200 polskich przedsiębiorców. Kredyt w banku jako najbardziej powszechne źródło finansowania działalności przedsiębiorstw wymieniło  47 proc. średnich firm (obroty w przedziale 3,6 mln zł - 30 mln zł) oraz 35 proc. małych i mikro przedsiębiorstw (obroty do 3,6 mln zł).

 

Jednak zdecydowana większość przedsiębiorstw z obu segmentów, odpowiednio 85 proc. i 84 proc., w finansowaniu swojej działalności w dalszym ciągu preferuje wykorzystanie środków własnych - wynika z badania "Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa o usługach bankowych".

 

Kredyt inwestycyjny coraz popularniejszy

 

- Prawie 187 mld zł, tyle na koniec marca wyniosła wartość kredytów udzielonych przedsiębiorcom z segmentu MSP przez banki. Banki są najważniejszym źródłem finansowania zewnętrznego dla polskich przedsiębiorców i jednocześnie kredyt bankowy jest stosunkowo najłatwiejszą do pozyskania formą finansowania zewnętrznego (…). Nie ma w Polsce zewnętrznego źródła finansowego, także publicznego, które zaoferowałoby przedsiębiorcom większe wsparcie - powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

 

Z badania wynika także, że wielu małych i średnich przedsiębiorców nie ma wystarczającej wiedzy na temat możliwości skorzystania z funduszy UE, a wielu przedsiębiorców nie widzi takiej potrzeby. Wśród barier wielu wymienia zbyt skomplikowane procedury, czasochłonne rozliczanie dotacji i zawężenie profilu tematycznego programów.

 

Badanie wskazało również, że w I kwartale nastąpił przeszło dwukrotny wzrost wykorzystania kredytu inwestycyjnego w porównaniu do analogicznego okresu 2015 roku. Dodatkowo ponad jedna czwarta (29 proc.) mikro i małych firm korzysta z kredytów obrotowych (przeznaczony na finansowanie bieżącej działalności)  preferując ten rodzaj kredytowania wydatków bieżących.

 

Na kolejnych miejscach pod względem znaczenia źródeł finansowania są: leasing, pożyczki rodzinne, kredyt kupiecki oraz kredyty konsumpcyjne dla osób fizycznych.

 

 

polsatnews.pl, PAP

jak/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie