Iracka armia rozpoczęła operację odbicia Faludży kontrolowanej przez IS

Świat
Iracka armia rozpoczęła operację odbicia Faludży kontrolowanej przez IS
AP

Iracka armia, wspierana przez amerykańskie lotnictwo, rozpoczęła operację, której celem jest odbicie Faludży, znajdującej się pod kontrolą Państwa Islamskiego - ogłosił w nocy z niedzieli na poniedziałek premier Iraku Hajder al-Abadi.

- Rozpoczynamy operację wyzwolenia Faludży - powiedział szef irackiego rządu w wystąpieniu telewizyjnym.

 

Faludża, położona około 50 na zachód od stolicy kraju, Bagdadu, jest jednym z najważniejszych bastionów Państwa Islamskiego (IS) w zachodnim Iraku. Dżihadyści zajęli miasto na początku 2014 roku.

 

Przed rozpoczęciem ofensywy irackie władze wezwały mieszkańców Faludży by "bezpiecznymi drogami" opuścili miasto. Rodziny, które nie są w stanie tego uczynić, mają wywiesić na domach białe flagi.

 

Według irackich mediów w poniedziałek nad ranem Faludża była pod silnym ostrzałem artyleryjskim irackiej armii. Już w niedzielę irackie lotnictwo zaatakowało cele Państwa Islamskiego w mieście i jego okolicach, zabijając kilkudziesięciu dżihadystów.

 

Kilka dni temu iracka armia wyparła siły Państwa Islamskiego z miasta Rutba na zachodzie kraju. Dżihadyści nadal jednak kontrolują znaczne obszary Iraku, w tym miasto Mosul na północy.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie