GISu znowu rapuje: nie pal! Nie pal więcej brachu

Polska
GISu znowu rapuje: nie pal! Nie pal więcej brachu
youtube

Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz nagrał klip, w którym wcielając się w rolę rapera edukuje o szkodliwości palenia. "Dla tych, co jeszcze palą dziś nauka prosta taka: nie pal fajek - nie bądź głupi, chcesz być zdrowy - nie karm raka”- śpiewa. Poprzedni klip, w którym Posobkiewicz rapował, zachęcał Polaków do szczepienia się.

"Wciąż nie każdy wie z palaczy co nałogi powodują, potem nagle jest zdziwiony gdy mu nogę amputują. Kiedy młody z fajką w zębach minę cwaniaka przybiera, nie wie że skraca swe życia, przyjdzie zawał i umiera"- rozpoczyna raper Gisu.

 

"Nie pal! Nie pal bardzo proszę, nie chcę Twojej szybkiej śmierci. Dymu fajek ja nie znoszę. Nie pal! Nie pal więcej brachu, bo jak palisz cały śmierdzisz, wylądujesz wcześniej w piachu"- ostrzega raper.

 

Edukuje, że papieros to zabójca. "Dla tych co jeszcze palą dziś nauka prosta taka - nie pal fajek, nie bądź głupi, chcesz być zdrowy - nie karm raka" - śpiewa.

 

Jak przestrzega, "wielu zaczyna dla szpanu, nie słucha starych, lekarza, a na koniec dymek znicza ulatuje znad cmentarza".

 

Filmik w którym "raper Gisu” zwraca się do palaczy poniżej.

 

 

 

 

"Raper Gisu, leśny dziadek"

 

"Raper Gisu, leśny dziadek próbuje dotrzeć do tłumu, zwraca się zwłaszcza do młodych chcąc przemówić do rozumu - młodość, zdrowie oraz piękno z fajką się nie trzyma kupy, zapamiętaj więc ziomalu papierosy są do dupy”- dodaje.

 

Szacuje się, że liczba zgonów bezpośrednio wynikających z palenia tytoniu wynosi w Polsce od 67 tys. do 90 tys. przypadków rocznie. Ocenia się, że 38 proc. wszystkich zgonów mężczyzn w wieku 38-69 lat ma związek z paleniem tytoniu, z czego 55 proc. zgonów wynika bezpośrednio z nowotworu powstałego na skutek palenia tytoniu.

 

Rak płuc jest najczęstszą przyczyną zgonów pośród nowotworów złośliwych zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet w Polsce. Tylko z powodu palenia tytoniu w ubiegłych latach w Polsce rocznie umierało na nowotwór płuca ok. 15 tys. mężczyzn i 4 tys. kobiet.

 

Bierne narażenie na dym tytoniowy osób niepalących powoduje dodatkowe straty - z powodu biernej ekspozycji na dym tytoniowy umiera rocznie blisko 2 tys. niepalących, głównie z powodu choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, raka płuca i przewlekłych chorób układu oddechowego. (

, chcesz być zdrowy - nie karm raka"-śpiewa.

 

Raper Gisu o szczepieniach

 

Poprzedni klip, w którym Posobkiewicz rapował, zachęcał Polaków do szczepienia się. - Tradycyjne formy powszednieją, warto czasem sięgnąć po niekonwencjonalny sposób, by podnosić świadomość - mówił wówczas .

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie