Duda: sekretarz generalny NATO i szefowa unijnej dyplomacji w przyszłym tygodniu w Polsce

Świat
Duda: sekretarz generalny NATO i szefowa unijnej dyplomacji w przyszłym tygodniu w Polsce
PAP/Paweł Supernak

- Przed zbliżającym się szczytem NATO, w przyszłym tygodniu Polskę odwiedzą sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg i wysoka przedstawiciel Unii Europejskiej ds. międzynarodowych i bezpieczeństwa Federika Mogherini - poinformował w poniedziałek podczas wizyty w Norwegii prezydent Andrzej Duda.

Prezydent poinformował, że wizyty te odbędą się w dniach 30 maja i 2 czerwca. Zapowiedział, że odbędzie spotkania zarówno z sekretarzem generalnym NATO, jak i szefową unijnej dyplomacji.

 

Szczyt NATO, pod przewodnictwem sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga, odbędzie się w dniach 8-9 lipca w Warszawie.

 

Wezmą w nim udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich oraz państw partnerskich. Przewidywane tematy szczytu to odpowiedź na zagrożenia ze Wschodu i Południa, w tym decyzje dotyczące zwiększenia obecności wojskowej na wschodnich obrzeżach sojuszu, a także dalsze rozszerzanie NATO.

 

Z premier Norwegii o energetyce

 

W poniedziałek w Norwegii polski prezydent spotkał się m.in. z premier Erną Solberg. - Mieliśmy dzisiaj dwa główne tematy rozmów, jeden dotyczył współpracy gospodarczej i w zakresie energetyki, a drugi dotyczył zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie w 2016 r. i kwestii bezpieczeństwa w Europie i na świecie - powiedział Duda.

 

- Mieliśmy tutaj w zasadzie w jednym i drugim temacie zgodne stanowiska, że tę współpracę energetyczną trzeba intensyfikować - dodał.

 

Prezydent wyraził nadzieję, że uda się zrealizować - poprzez Danię - dostawy gazu z Norwegii do Polski. - W tej chwili, w tym ujęciu trójstronnym, pracujemy nad tym tematem, aby dokonać odpowiedniego połączenia energetycznego - zaznaczył.

 

Jak ocenił, takie działania pomogą w dywersyfikacji dostaw gazu do Polski oraz zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Europy, zwłaszcza Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Prezydent przekonywał, że współpraca militarna między Polską, a Norwegią układa się bardzo dobrze. Jak zaznaczył, zgadza się z premier Norwegii, że potrzebna jest większa aktywność NATO - jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na morzach.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze