Cmentarz na morzu. Ma upamiętnić uchodźców, którzy zginęli

Świat
Cmentarz na morzu. Ma upamiętnić uchodźców, którzy zginęli
Support to life

200 symbolicznych grobów unoszących się na Morzu Śródziemnym. Wśród nich "nagrobek" Alana Kurdiego, 3-letniego syryjskiego uchodźcy pochodzenia kurdyjskiego, który utonął wraz z matką i bratem próbując dostać się na grecką wyspę Kos. Instalacja na morzu i związana z nią kampania, która ma być hołdem dla ofiar kryzysu migracyjnego, to pomysł organizacji działającej na rzecz uchodźców.

Twórcy kampanii zwracają uwagę, że 4 tys. Syryjczyków zginęło podejmując próbę pokonania Morza Śródziemnego i przepłynięcia z Turcji na jedną z greckich wysp.

 

- W ten sposób morze stało się cmentarzem dla Syryjczyków - powiedział Khalil Hamza, syryjski uchodźca mieszkający w Turcji.

 

Właśnie dlatego organizacja "Support To Life" postanowiła stworzyć instalację na morzu, u wybrzeża Turcji. Na 200 unoszących się na wodzie "nagrobkach" wypisano imiona i nazwiska części zidentyfikowanych ofiar.

 

Kampanii przyświeca zdanie wypowiedziane przez uchodźcę: "Jeśli chcecie chronić nas od morza, chrońcie naszą godność na lądzie".

 

 

 

 

Zdaniem autorów akcji, problem - mimo umowy Unia Europejska-Turcja, która ograniczyła przepływ uchodźców na greckie wyspy - wciąż istnieje. 

 

 

"Im więcej osób zareaguje na tę kampanię, tym większa szansa, że cmentarz na morzu nie będzie się powiększał" - przekonują.

 

Hayata Destek, polsatnews.pl

jak/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie