Alexander Van der Bellen minimalnie wygrał wybory prezydenckie w Austrii

Świat
Alexander Van der Bellen minimalnie wygrał wybory prezydenckie w Austrii
PAP/EPA/Florian Wieser

"Niezależny kandydat, wspierany przez partię Zielonych Alexander Van der Bellen wygrał niedzielne wybory prezydenckie w Austrii z wynikiem 50,35 proc. głosów" - podało w poniedziałek austriackie MSW. Norbert Hofer, kandydat prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (49,65 proc.), przyznał się już natomiast do porażki .

Według wstępnych rezultatów II tury wyborów prezydenckich w niedzielę wieczorem Norbert Hofer uzyskał 51,9 proc. głosów, a Alexander Van der Bellen 48,1 proc.

 

Po całonocnym intensywnym liczeniu głosów (także tych oddawanych korespondencyjnie) okazało się jednak, że minimalną przewagą głosów zwyciężył Van der Bellen.

 

Prasa o kandydacie skrajnej prawicy

 

Hofer przyznał się do porażki w drugiej turze wyborów, dziękując swoim sympatykom. - Oczywiście jestem dziś smutny, bo chciałem się dla was zająć naszym wspaniałym krajem jako prezydent - napisał Hofer na swoim koncie na Facebooku.

 

Agencja Reutera zwraca uwagę, że niewiele brakowało, aby na czele jednego z państw Unii Europejskiej stanął kandydat skrajnej prawicy.

Chociaż lokale wyborcze zamknięto w Austrii w niedzielę o godzinie 17, nie można było jeszcze ogłosić rezultatów, ponieważ wyniki obu kandydatów były bardzo zbliżone. Do zliczenia pozostały setki tysięcy głosów nadsyłanych korespondencyjnie i to one de facto przesądziły o wygranej Van der Bellena.

 

Rezultaty obu kandydatów były tak bliskie, że nawet oni sami oświadczyli w niedzielę, iż z ogłoszeniem zwycięzcy trzeba poczekać do poniedziałku.

 

Głównie funkcje reprezentacyjne

 

45-letni Hofer, z zawodu mechanik lotniczy, wygrał pierwszą turę wyborów 24 kwietnia z wynikiem 35,05 proc. Van der Bellen zdobył wówczas zaledwie 21,34 proc. głosów, ale wystarczyło to do zajęcia drugiego miejsca.

 

Prezydent Austrii pełni głównie funkcje reprezentacyjne, choć ma uprawnienia aby rozwiązać parlament. Szef państwa jest wyłaniany w wyborach powszechnych od 1951 roku. Wszyscy wybrani od tego czasu prezydenci wywodzili się z Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPOe) lub Austriackiej Partii Ludowej (OeVP), bądź byli popierani przez jedno z tych ugrupowań.

 

Prezydent Austrii wybierany jest na sześcioletnią kadencję. Ustępujący prezydent Heinz Fischer (SPOe) kończy drugą kadencję, więc zgodnie z prawem nie mógł ubiegać się o kolejną. Drugiej tury wyborów prezydenckich w Austrii nie było od 1992 roku.

 

PAP, polsatnews.pl

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze