Syria: intensywny rosyjski ostrzał jedynej drogi rebeliantów do Aleppo

Świat
Syria: intensywny rosyjski ostrzał jedynej drogi rebeliantów do Aleppo
Flickr.com/DAVID HOLT

"Najintensywniejszego od lutego ostrzału drogi prowadzącej do rejonów Aleppo kontrolowanych przez syryjskich rebeliantów dokonały w niedzielę samoloty syryjskie i rosyjskie" - poinformowało syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Według szefa Obserwatorium Ramiego Abdela Rahmana samoloty te przeprowadziły w niedzielę 40 nalotów na tzw. drogę Castello, ważną dla rebeliantów trasę aprowizacyjną.

 

Rahman zaznaczył, że rosyjskie samoloty uczestniczyły w nalotach w okolicach Aleppo po raz pierwszy od lutego, gdy Moskwa i Waszyngton wynegocjowały rozejm, który jest naruszany.

 

Rosjanie twierdzą, że ostrzeliwują terrorystów

 

Szef Obserwatorium twierdzi, że naloty były prowadzone od tygodnia, a w niedzielę przybrały na sile.

 

Reuters pisze, że rosyjskie ministerstwo obrony wydało w sobotę oświadczenie, w którym oskarżyło rebeliantów o ostrzelanie okolic Aleppo, przy czym zidentyfikowało rebeliantów jako członków powiązanego z Al-Kaidą Frontu al-Nusra, który nie jest stroną rozejmu.

 

Rebelianci walczący pod sztandarem Wolnej Armii Syryjskiej (WAS) twierdzą, że bojowników Frontu al-Nusra nie ma w Aleppo lub są w znikomej liczbie.

 

Strategiczne położenie Aleppo

 

Aleppo na północnym zachodzie Syrii, leżące ok. 50 km od granicy z Turcją, jest uważane za najważniejsze pole bitwy w trwającym już ponad pięć lat konflikcie syryjskim. Część miasta jest kontrolowana przez rebeliantów, a część przez siły reżimowe, które próbują odciąć rebeliantom ostatnią drogę zaopatrzeniową.

 

Moskwa zaproponowała koalicji dowodzonej przez USA wspólne naloty w Syrii, o czym powiadomił w piątek rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu.

 

Amerykański Departament Stanu oświadczył, że nie ma porozumienia z Rosją w sprawie takich nalotów. Minister Szojgu zaznaczył, że Rosja zastrzega sobie prawo dokonywania samodzielnie ataków na nielegalne grupy zbrojne, które nie przestrzegają zasad rozejmu.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie