Rowerowy rekord Guinnessa Polaka w brukselskim Atomium

Kultura
Rowerowy rekord Guinnessa Polaka w brukselskim Atomium
krystianherba.net/PatrykOgorzałek

Rzeszowianin Krystian Herba pobił w Brukseli rekord Guinnessa najszybciej wspinając się rowerem na schody Atomium. To jedna z największych atrakcji turystycznych belgijskiej stolicy, budowla jest powiększonym 165 mld razy modelem kryształu żelaza.

Wyczyn Krystiana Herby to jednocześnie akcja promująca w Belgii Polskę jako atrakcję turystyczną, a zwłaszcza biegnące przez tereny wschodniej Polski trasy rowerowe.

 

- Najtrudniejsze były sekcje pomiędzy kulami. To są schody, które znajdują się w 40 metrowych rurach, tam nie półpięter, tam nie ma gdzie odpocząć, nie ma gdzie zmienić pozycji, w dodatku jest bardzo wąsko, bardzo stromo i łatwo stracić tam równowagę - powiedział Herba po ustanowieniu rekordu.

 

 atomium

 

Zawodnik przyznał, że wielokrotnie próbował w trakcie treningów wspiąć się na Atomium, ale ani razu - do czasu niedzielnej próby - nie udało mu się tego zrobić bez podparcia się nogą.

 

- Dziś starałem się być maksymalnie skoncentrowany, jechać jeszcze wolniej niż na treningach, żeby nie popełnić błędu i ta taktyka się sprawdziła" - dodał.

 

schody

 

To kolejny rekord Polaka

 

Krystian Herba ma na swoim koncie też inne spektakularne osiągnięcia. W 2014 roku pobił w australijskim Melbourne należący do niego rekord Guinnessa pod względem liczby przeskoczonych na rowerze schodów. W godzinę i 45 minut pokonał 165 pięter i 2919 schodów Eureka Tower, najwyższego budynku na półkuli południowej.

 

Wcześniej zdobył drapacze chmur w Polsce, Austrii, Niemczech, Hiszpanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Chinach. W planach ma wdrapanie się na rowerze na najwyższy budynek w Stanach Zjednoczonych.

 

Promocja aktywnej turystyki

 

Polska Organizacja Turystyczna w Brukseli, która współorganizowała wydarzenie, zwróciła uwagę, że nasz kraj wśród Belgów kojarzony jest głównie z turystyką kulturową, a rekord Herby pomoże im uświadomić, że Polska może być też ciekawa dla miłośników rowerów.

- Polska znana jest głównie z miast, z dziedzictwa kulturowego - Krakowa, Wieliczki, a mamy ogromny potencjał, jeśli chodzi o turystykę aktywną i to chcieliśmy pokazać – stwierdziła dyrektor POT w Brukseli Dominika Szulc.

 

Wydarzenie z udziałem Herby promowało mający blisko 2 tys. km długości Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. To najdłuższa trasa rowerowa w Polsce. Przebiega przez obszar pięciu województw leżących we wschodniej części kraju: warmińsko-mazurskiego (ok. 420 km), podlaskiego (ok. 592 km), lubelskiego (ok. 351 km), podkarpackiego (ok. 428 km) i świętokrzyskiego (ok. 190 km).

 

POT szacuje, że co roku do Polski przyjeżdża od 80 do 100 tys. turystów z Belgii.

 

PAP, Fot.krystianherba.net/PatrykOgorzałek

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie