Niemal 500 islamistów w Niemczech "stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju"

Świat
Niemal 500 islamistów w Niemczech "stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju"
Flickr/_dChris/CC BY 2.0

"Na terenie Niemiec przebywa obecnie 497 islamistów stwarzających zdaniem Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju" - podał w niedzielę niemiecki dziennik "Welt am Sonntag". W styczniu 2015 roku na liście BKA było 270 osób.

"Osoby zakwalifikowane przez służby do grupy stanowiącej zagrożenie mogą ze względu na radykalną postawę w każdej chwili dokonać zamachu terrorystycznego" - pisze "Welt am Sonntag".

 

W porównaniu z rokiem ubiegłym liczba potencjalnych terrorystów niemal się podwoiła - w styczniu 2015 roku na czarnej liście BKA znajdowało się 270 nazwisk. Kolejnych 339 islamistów uważanych jest przez policję za sympatyków Państwa Islamskiego (ISIS) i potencjalnych pomocników terrorystów.

 

Obawy przed Euro 2016

 

Wysoka liczba osób stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa niepokoi władze w kontekście zbliżających się mistrzostw Europy w piłce nożnej we Francji.

 

- Zakończony sukcesem zamach na drużyny "narodów krzyżowców", do których zaliczani są także Niemcy, miałby szczególne symboliczne znaczenie - oceniają eksperci BKA.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!