Klub Kukiz'15 rozegrał mecz piłkarski - celem promocja zmian w prawie dot. niepełnosprawnych

Polska
Klub Kukiz'15 rozegrał mecz piłkarski - celem promocja zmian w prawie dot. niepełnosprawnych
Facebook.com/Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Klub Kukiz’15 złożył do Marszałka Sejmu projekt ustawy wprowadzającej instytucje opiekuna prawnego i medycznego osób niepełnosprawnych intelektualnie w miejsce ich ubezwłasnowolnienia. W ramach promocji projektu, członkowie klubu wzięli w sobotę udział w meczu piłki nożnej rozegranym w Fundacji im. Brata Alberta księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.

Złożony w Sejmie projekt dotyczy zmian w ustawach Kodeks cywilny, Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Kodeks postępowania cywilnego oraz o innych aktach prawnych dotyczących osób niepełnosprawnych intelektualnie. - Dzięki niemu po raz pierwszy w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym pojawia się określenie osoby niepełnosprawnej intelektualnie - zaznaczyła poseł Agnieszka Ścigaj.

 

Według niej klub Kukiz'15 przedstawił rozwiązania oddolnie postulowane przez środowiska niepełnosprawnych od kilkunastu lat.

 

Propozycji poprawy przepisów dot. niepełnosprawnych będzie więcej

 

- Ustawa wprowadza dwie nowe funkcje w życie osoby niepełnosprawnej intelektualnie: pełnomocnika medycznego, czyli opiekuna ustanawianego przez sąd do współdecydowania w sprawie wykonania zabiegów medycznych oraz pełnomocnika prawnego, który będzie wykonywał określone czynności prawne za osobę niepełnosprawną - zaznaczyła posłanka.

 

Zapowiedziała, że jest to pierwsza z serii propozycji zmian prawnych mających na celu poprawę sytuacji niepełnosprawnych, które klub zamierza wnieść do Sejmu w najbliższych miesiącach.

 

- Przygotowujemy cały pakiet na razie drobnych zmian, chociaż cała polityka wobec osób niepełnosprawnych wymaga gruntownej reformy (…). My w czasie, kiedy inne partie zajmują się rozgrywkami, mówimy, że to środowisko czeka 15 lat na uregulowania, które pomogą im w codziennym życiu - podkreśliła Ścigaj.

 

 

W sobotę klub parlamentarny Kukiz'15 gościł w Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach k. Krakowa, gdzie posłowie m.in. rozegrali mecz piłki nożnej z drużyną złożoną z pracowników i podopiecznych placówki.

 

Jak zaznaczył szef fundacji ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, było to ważne wydarzenie w życiu tej społeczności, bo "problemy niepełnosprawnych ciągle są traktowane jako sprawy trzecio- czy czwartorzędne, natomiast liczba osób niepełnosprawnych i ich rodziców jest ogromna i bez sensownego rozwiązania pewnych przepisów prawnych nie da się funkcjonować".

 

Ks. Isakowicz-Zaleski przypomniał, że Paweł Kukiz jest związany z fundacją od wielu lat - znajduje się wśród laureatów Medalu św. Brata Alberta, przyznawanego przez tę instytucję. - Zajmujemy się sytuacją osób niepełnosprawnych nie ze względu na marketing polityczny - zaznaczył Kukiz.

 

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie