Ingres abp. Adama Szala do archikatedry przemyskiej

Polska
Ingres abp. Adama Szala do archikatedry przemyskiej
PAP/Darek Delmanowicz

Abp Adam Szal został nowym metropolitą przemyskim. W sobotę w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu odbył się jego ingres. Abp Szal zastąpił abp. Józefa Michalika, który po 23 latach kierowania archidiecezją przeszedł na emeryturę.

W archikatedrze abp. Szala powitał proboszcz i podał mu do ucałowania krucyfiks, apotem kropidło zanurzone wpoświęconej wodzie, którym abp pobłogosławił wiernych.

 

Po ogłoszeniu przez nuncjusza apostolskiego w Polsce bulli papieża Franciszka mianującej abp. Adama Szala metropolitą przemyskim i przekazaniu mu pastorału - symbolu władzy pasterskiej - przedstawiciele duchowieństwa i wiernych złożyli nowemu arcybiskupowi homagium, czyli akt czci, szacunku ichrześcijańskiego posłuszeństwa.

 

Abp Szal w homilii wygłoszonej do wiernych mówił, że z pokorą przyjmuje wyznaczoną mu przez papieża Franciszka rolę pasterza. Zauważył, że wydarzenie to ma miejsce w Roku Miłosierdzia i w 1050. rocznicę chrztu Polski, kiedy cały naród "idzie od ponad tysiąca lat za Chrystusem Dobrym Pasterzem".

 

Listy od premier i prezydenta

 

Zwracając się do kapłanów powiedział, że z ich pomocą chciałby objąć ewangelizacją przede wszystkim rodziny, które „winny być pierwszą szkołążycia chrześcijańskiego", dzieci i młodzież, a także otoczyć opieką duszpasterską ubogich, bezrobotnych, niepełnosprawnych, niosąc im pomoc duchową i materialną.

 

W czasie mszy odczytano też listy nadesłane okazji ingresu przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, premier Beatę Szydło oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp metropolitę poznańskiego Stanisława Gądeckiego.

 

Na zakończenie eucharystii abp Szal udzielił wiernym błogosławieństwa zodpustem zupełnym.

 

W trwających ponad 2,5 godziny uroczystościach, oprócz hierarchów kościelnych, wzięli również udział przedstawiciele m.in. władz rządowych, samorządowych z regionu, parlamentarzyści wraz z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, przedstawiciele różnych instytucji, służb oraz tłumy wiernych.

kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie