Znaleziono szczątki zaginionego samolotu EgyptAir

Świat
Znaleziono szczątki zaginionego samolotu EgyptAir
PAP/EPA/Etienne Laurent

Egipska marynarka wojenna znalazła w piątek 290 km na północ od Aleksandrii, położonej na północy Egiptu, szczątki zaginionego airbusa linii EgyptAir - poinformowały egipskie źródła wojskowe. Grecki minister obrony Panos Kammenos poinformował, że egipskie ekipy poszukiwawcze znalazły także fragment zwłok, część fotela lotniczego oraz walizki. Trwają poszukiwania czarnych skrzynek.

Prawie 36 godzin od tragedii wojskowe "samoloty i okręty" zlokalizowały "osobiste przedmioty pasażerów" i szczątki maszyny wykonującej lot MS804 - przekazały siły zbrojne Egiptu. - Trwają poszukiwania i wyławiamy z wody wszystko, co możemy znaleźć - zapewniono.

 

Samolot zniknął z radarów w nocy ze środy na czwartek podczas lotu z Paryża do Kairu.

 

W związku z tym, że załoga nie nadała sygnału SOS przed gwałtownym obniżeniem wysokości przez samolot władze Egiptu i eksperci biorą pod uwagę hipotezę o zamachu terrorystycznym jako przyczynie katastrofy. Władze mają nadzieję, że dzięki pierwszym szczątkom uda się wyjaśnić, dlaczego Airbus A320 zniknął z radarów, mimo że załoga nie zgłaszała żadnych problemów, a w czasie lotu panowały dobre warunki atmosferyczne.

 

Wśród 66 osób na pokładzie było 56 pasażerów. W tej liczbie było m.in. 30 Egipcjan i 15 Francuzów; samolotem podróżowało troje dzieci.

 

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi przekazał w piątek kondolencje rodzinom ofiar katastrofy samolotu linii EgyptAir, którego szczątki odnalazła egipska flota.

 

 "Prezydent z najgłębszym smutkiem i żalem opłakuje ofiary lotu EgyptAir, które poniosły śmierć, gdy samolot runął do Morza Śródziemnego w drodze powrotnej do Kairu z Paryża" - głosi oświadczenie kancelarii Sisiego.

 

Żadna z ekstremistycznych organizacji działających na Bliskim Wschodzie nie informowała do tej pory, że stoi za zniknięciem egipskiego samolotu. W październiku ubiegłego roku Państwo Islamskie niemal natychmiast przyznało, że stoi za zamachem na samolot z rosyjskimi turystami nad półwyspem Synaj; zginęły wówczas 224 osoby.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie