UE liczy, że państwa G7 opowiedzą się za utrzymaniem sankcji wobec Rosji

Świat
UE liczy, że państwa G7 opowiedzą się za utrzymaniem sankcji wobec Rosji
Polsat News

Relacje z Rosją i konflikt na Ukrainie będą jednym z głównych tematów obrad szczytu G7. Przywódcy najbardziej uprzemysłowionych państw świata: USA, Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Kanady spotkają się 26 i 27 maja w Japonii. - UE oczekuje, że w szczyt potwierdzi konieczność utrzymania sankcji gospodarczych wobec Rosji - powiedział w piątek wysoki rangą unijny urzędnik.

Sankcje wobec Rosji wygasają z końcem lipca. W  sesji G7 poświęconej polityce międzynarodowej wezmą udział szefowie Rady Europejskiej Donald Tusk i Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

 

"Dopóki porozumienie z Mińska nie jest wdrożone, sankcje są utrzymywane"

 

- Dyskusja o Ukrainie i Rosji będzie ważna z punktu widzenia UE, bo w dużej mierze wyznaczy kierunek dla naszych wewnętrznych dyskusji w Unii na ten temat. Tak było w poprzednich latach. Uważamy, że odpowiedź na kryzys ukraiński może być skuteczna tylko wówczas, jeśli będzie zgodna i skoordynowana w gronie G7 - powiedział wysoki rangą urzędnik UE, zaangażowany w przygotowania do szczytu.

 

- Oczekuję, że stanowisko G7 będzie oparte o linię wypracowaną w ubiegłym roku. Zakłada ona, że kluczowy dla kwestii sankcji gospodarczych (wobec Rosji - red.) jest stan realizacji porozumienia z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu na wschodzie Ukrainy. To także stanowisko UE - stwierdził.

 

Urzędnik dodał, że "dopóki porozumienie z Mińska nie jest wdrożone, sankcje są utrzymywane. Uważamy, że to stanowisko nie powinno ulec zmianie".

 

Sankcje wobec Rosji wprowadzono latem 2014 r. Decyzja UE w sprawie ich przedłużenia musi zapaść najpóźniej na przełomie czerwca i lipca. Najpewniej będzie to jeden z tematów unijnego szczytu pod koniec czerwca.

 

Unijne źródła nie wykluczają jednak, że wstępna decyzja zapadnie na szczeblu ambasadorów państw unijnych, tak jak miało to miejsce zimą tego roku. Będzie wymagać jedynie zatwierdzenia przez rządy.

 

Mogherini: ważne byśmy okazali jedność

 

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini powiedziała w opublikowanym w tym tygodniu wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt", że oczekuje przedłużenia sankcji wobec Rosji.

 

- Szefowie państw i rządów UE powiązali zniesienie sankcji z pełnym wdrożeniem porozumienia z Mińska. Tego dotychczas nie osiągnięto. W drugiej połowie roku rządy państw UE dokonają głębokiej politycznej oceny tego, jak dalece wdrożono porozumienie mińskie i jak ma wyglądać dalsza droga do rozwiązania konfliktu na Ukrainie - powiedziała Mogherini.

 

Przyznała, że w gronie państw UE zawsze widać było nieco odmienne zdania dotyczące polityki sankcji wobec Rosji i zapewne tak już pozostanie. - Ale pomimo różnic zawsze okazywaliśmy jedność. Ważne, byśmy pozostali przy tej jedności i wspólnie podjęli decyzję - dodała, komentując pojawiające się coraz częściej w niektórych krajach UE głosy, wzywające do zrewidowania polityki sankcji wobec Rosji.

 

W lecie 2014 roku UE wprowadziła sankcje gospodarcze wobec Rosji za wspieranie separatystów na wschodniej Ukrainie. Obejmują one ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych, ograniczenia sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń. Restrykcje były kilkakrotnie przedłużane, ostatnio w końcu 2015 roku, o kolejne sześć miesięcy.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie