Raport wojewody o zabezpieczeniu Światowych Dni Młodzieży zostanie przedstawiony 30 lub 31 maja

Polska
Raport wojewody o zabezpieczeniu Światowych Dni Młodzieży zostanie przedstawiony 30 lub 31 maja
Polsat News

Raport dotyczący zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży zostanie przedstawiony 30 lub 31 maja - zapowiedział w piątek wojewoda małopolski Józef Pilch. Dodał, że dokument, który razem z załącznikami liczy blisko 2 tys. stron, analizują obecnie służby i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Słyszymy, że jest to dobry plan" - mówił Pilch. Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu powołany zostanie pełnomocnik wojewody małopolskiego ds. ŚDM.

 

W poniedziałek dokument zawierający plan zabezpieczenia wszystkich wydarzeń podczas ŚDM został przekazany szefom służb (ABW, BOR, komendantowi głównemu policji i komendantowi głównemu PSP), które analizują zawarte w nim informacje. Jak wyjaśnił Pilch, wymaga to czasu, ponieważ raport jest bardzo obszerny.

 

2 tys. stron dokumentu

 

- Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, policja, straż pożarna analizują te dane. To 2 tys. stron do przeczytania - powiedział Pilch. Dodał, że w planie zabezpieczenia ŚDM potrzebne będą drobne poprawki, dotyczące m.in. parkingów w okolicy Brzegów pod Wieliczką, których powinno być więcej, i trwa ich poszukiwanie na terenie powiatu krakowskiego. Poprawki mają dotyczyć także dróg dojazdowych, w szczególności wskazania, które z nich mogą być zamknięte lub jednokierunkowe bez paraliżowania ruchu lokalnego.

 

Wojewoda mówił, że 31 maja będzie gościem nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Krakowa poświęconej przygotowaniom do ŚDM i chce zgłosić wówczas pomysł wprowadzenia podczas tego wydarzenia darmowej komunikacji miejskiej dla wszystkich. - Chodzi o to, by krakowianie w tym czasie zostawili swoje samochody i korzystali z komunikacji miejskiej. To ułatwi pielgrzymowanie i poruszanie się po mieście - wyjaśnił Pilch.

 

Bezpłatna komunikacja w Krakowie

 

Dodał, że wystąpił już do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu o oszacowanie kosztów wprowadzenia w Krakowie darmowej komunikacji, chce także usłyszeć opinię radnych. "Potem będę rozmawiał z rządem, czy jesteśmy w stanie zabezpieczyć taką kwotę" - mówił wojewoda. - Jeśli takich pieniędzy nie pozyskam, wstrzymam się z wystąpieniem, bo trudno narazić gminę Kraków na koszty - zastrzegł.

 

Pilch podkreślił, że rząd polski wspiera organizacjęŚDM i przeznaczył pieniądze na bezpieczeństwo i zabezpieczenie medyczne tego wydarzenia. Do połowy czerwca mają być zakupione dodatkowe karetki i wozy strażackie.

 

Według wojewody gminy, które wystąpiły z wnioskami o dofinansowanie zadań związanych z ŚDM z budżetu państwa, mogą liczyć na wsparcie, ale na pewno nie dostaną całej kwoty. - Niektórzy mają dużą wyobraźnię i przedstawili szeroką skalę potrzeb, ale trzeba skoncentrować się na realiach - zastrzegł wojewoda.

 

Wojewoda przedstawił w piątek swojego nowego rzecznika, którym został Krzysztof Marcinkiewicz - wcześniej rzecznik prasowy krakowskiej wspólnoty Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

 

Tysiące funkcjonariuszy zabezpieczających ŚDM

 

Jak informowano wcześniej, nad bezpieczeństwem uczestników ŚDM ma czuwać ok. 3 tys. policjantów z Małopolski, wspieranych przez 3,5 tys. funkcjonariuszy z innych rejonów kraju. W zabezpieczeniu uczestniczyć będzie także ok. 2,5 tys. strażaków z PSP oraz 7 tys. z Ochotniczych Straży Pożarnych. Policję wspierać będzie równieżŻandarmeria Wojskowa oraz Służba Celna.

 

W raporcie znajdą się informacje na temat zabezpieczenia wszystkich wydarzeń ŚDM z udziałem pielgrzymów. Wśród nich będą opisane szczegółowo tzw. wydarzenia centralne, w których uczestniczył będzie papież Franciszek: powitanie oraz Droga Krzyżowa na Błoniach, czuwanie modlitewne i msza św. w Campusie Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką.

 

Dokument będzie zawierał dane o zabezpieczeniu wizyty papieża w Muzeum Auschwitz oraz o zabezpieczeniu medycznym jego pobytu na Jasnej Górze. Mają być też opisane potencjalne zagrożenia i punkty, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy organizacji wydarzenia o takiej skali.

 

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie