Wąsik: chcemy, by Polska była mocnym elementem systemu antyterrorystycznego

Polska
Wąsik: chcemy, by Polska była mocnym elementem systemu antyterrorystycznego
PAP/Leszek Szymański

- Te wszystkie uprawnienia mają sprawić, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, policja i inne służby w sposób skuteczny będą bronić przed działaniami terrorystycznymi. (...) Chcemy również zadać kłam przysłowiu „mądry Polak po szkodzie” - powiedział podczas pierwszego czytania projektu ustawy antyterrorystycznej w Sejmie sekretarz stanu w KPRM Maciej Wąsik.

- Uczymy się od tych, którzy zapłacili niezwykle wysoką cenę za brak wyobraźni, za lekceważenie bądź niedostrzeganie pewnych zagrożeń – dodał Wąsik.


Przedstawiając szczegóły rozwiązania, podkreślał, że ta ustawa jest po to, "byśmy nigdy nie musieli doświadczyć tego, co skłoniło kraje Europy Zachodniej do przyjęcia podobnych rozwiązań". - Uważamy, jako rząd, że nie ma innej drogi - dodał.


Szef ABW koordynatorem polityki antyterrorystycznej


Podstawowym celem regulacji ma być podniesienie efektywności działania polskiego systemu antyterrorystycznego, a przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa obywateli. Projektowana ustawa ma doprowadzić do lepszej koordynacji działań służb i doprecyzować zasady współpracy między nimi.


Ma też zapewnić możliwość skutecznych działań w przypadku podejrzenia wystąpienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym oraz odpowiedniego reagowania w sytuacji jego popełnienia. Wprowadzone nowe procedury oraz obowiązki informacyjne i rejestracyjne mają przyspieszyć proces decyzyjny, jeśli doszłoby do zamachu terrorystycznego w Polsce.


Zgodnie z projektem szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego będzie odpowiedzialny za zapobieganie zdarzeniom o charakterze terrorystycznym i głównym koordynatorem polityki antyterrorystycznej. Minister spraw wewnętrznych i administracji będzie odpowiadał za przygotowanie do zdarzeń o charakterze terrorystycznym, reagowanie w przypadku wystąpienia takich zdarzeń oraz odtwarzanie zasobów przeznaczonych do reagowania na nie.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!