Walczą o pieniądze z 95-letniej lokaty. Chcą prawie 15 mln zł, bank daje złotówkę

Polska

Pradziadek państwa Kaletów w 1921 r. wpłacił do Banku Handlowego 50 tysięcy marek polskich na 5-procentową lokatę. Pieniądze leżą na niej do dziś. Kiedy małżeństwo postanowiło je wypłacić, okazało się że bank wycenia wartość lokaty na niespełna złotówkę. Pełnomocnicy Kaletów obliczyli, uwzględniając waloryzacje i dewaluacje, że rodzinie należy się niemal 15 mln zł.

- Cały czas pieniążki w banku leżały i pracowały. Raz lepiej, raz gorzej, ale one są - mówi reporterce "Interwencji" walcząca o pieniędzę po swoim pradziadku Mariola Kaleta. 

 

Jest rok 1921. Leon Czerwiński zakłada w Banku Handlowym (dziś Citi Handlowy) lokatę. Mężczyzna tylko raz wypłacił z niej roczne odsetki. Nigdy więcej pieniędzy z banku nie podjął.

 

Zbierał na budowę domu

 

- Był kolejarzem. W tym czasie to była bardzo dobra praca i na pewno dobrze płatna. Pradziadek chciał sobie postawić dom. Pan Czerwiński odebrał 2250 marek i zostawił lokatę dalej w banku. W lokacie jest napisane, że jeżeli pan Czerwiński nie wybierze pieniędzy z banku, to bank zobowiązuje się nadal płacić odsetki za te pieniądze na tym bilecie - mówi Marek Kaleta.

 

Leon Czerwiński zmarł w 1932 roku. Wcześniej bilet lokacyjny przekazał żonie, później dokument trafił w spadku do rodziny. W 2000 roku rodzice Marioli Kalety, obecnej posiadaczki dokumentu, postanowili sprawdzić, ile bank mógłby wypłacić im pieniędzy.

 

- Pracownik banku powiedział, że mogą dać jej za ten bilet 200 zł i żeby ten bilet ona odesłała, oni go włożą do archiwum - opowiada Marek Kaleta, mąż Marioli Kalety.

 

- Po śmierci mojej mamy, która zmarła w 2008 roku, wszystko wróciło. Uzgodniliśmy, że czemu nie spróbować wyegzekwować czegoś, co w zasadzie należało do pradziadka - tłumaczy Mariola Kaleta.

 

Kaletowie stwierdzili, że pieniądze złożone 95 lat temu przez ich przodka w Banku Handlowym, a obecnie w Citi Handlowym, powinny zostać wypłacone wraz z odsetkami.

 

Według ich pełnomocników chodzi o prawie 15 mln zł.

 

Spór rozstrzygnie sąd

 

- To jest bardzo ciekawa sytuacja, na pewno przedstawiciele obu stron i ich pełnomocnicy będą upierać się przy swoim. Z pozwu wynika, że podstawą roszczenia jest fakt posiadania dokumentu (biletu lokacyjnego - red.) – wyjaśnia Paweł Urbaniak z Sądu Okręgowego w Łodzi.

 

- Bank twierdzi, że roszczenie jest zasadne, aczkolwiek jego wysokość wynosi około złotówki - dodaje Karolina Kutysz-Adryanowska, pełnomocnik rodziny.

 

Bank twierdzi, że lokata się przedawniła, a rodzina nie ma prawa do biletu, ponieważ bilet jest imienny. Wydał oświadczenie, w którym informuje, iż "ze względu na ochronę tajemnicy bankowej" nie może odnieść się do jakiejkolwiek sprawy, która "mogłaby dotyczyć relacji Banku z konkretnym klientem".

 

Według prawników Kaletów, bilet lokacyjny jest dokumentem na okaziciela. - Uważamy tak, gdyż bank w treści tego papieru zobowiązał się wypłacić pieniądze posiadaczowi tego dokumentu za okazaniem. Jest to wprost sformułowane w treści tej lokacji, co moim zdaniem przesądza o charakterze tego papieru - twierdzi Karolina Kutysz-Adryanowska, pełnomocnik rodziny.

 

W jej opinii "ustawodawca właśnie dlatego stworzył takie papiery wartościowe na okaziciela, żeby w podobnych sprawach nie trzeba było przeprowadzać dodatkowych postępowań".

 

Reportaże Interwencji tutaj.

ml/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie