W przyszłym tygodniu dwudniowe posiedzenie zespołu ekspertów ws. TK

Polska
W przyszłym tygodniu dwudniowe posiedzenie zespołu ekspertów ws. TK
Polsat News

Zespół ekspertów ds. problematyki TK zbierze się w przyszłym tygodniu na dwudniowym posiedzeniu w dniach 23-24 maja. Przyspieszamy nasze prace” – podkreślił w komunikacie koordynator zespołu prof. Jan Majchrowski. Powołany przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego 31 marca zespół pracuje nad propozycjami zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym.

"Kolejne posiedzenie plenarne zespołu było wyznaczone na dzień 24 maja, jednakże w celu intensyfikacji i przyspieszenia pracy, członkowie zespołu w zeszłym tygodniu postanowili, by miało ono charakter dwudniowy. W związku z tym odbędzie się ono w dniach 23 i 24 maja. Po tym posiedzeniu proszę spodziewać się stosownej informacji dotyczącej bezpośrednio problematyki, którą zajmuje się Zespół" - napisał w komunikacie prof. Majchrowski.  


Jak poinformował, marszałek Sejmu niezwłocznie przekazuje zespołowi "wszystkie projekty ugrupowań politycznych - zarówno parlamentarnych, jak i pozaparlamentarnych - które wpływają do Sejmu i dotyczą Trybunału Konstytucyjnego".


"Są one przez nas analizowane pod kątem możliwości ich wykorzystania w pracy zespołu, jednak eksperci zespołu - który od początku ma charakter apartyjny - nie są i nie czują się związani jakimikolwiek projektami o proweniencji politycznej lub partyjnej, bez względu na to, czy są to projekty pochodzące od ugrupowań większości, czy mniejszości parlamentarnej" - zastrzegł koordynator zespołu.


Praca członków zespołu odbywa się w trybie indywidualnym


Prof. Majchrowski dodał, że większość pracy członków odbywa się w trybie indywidualnym; członkowie zespołu przygotowują "opracowania fragmentaryczne poszczególnych zagadnień, które stanowią przedmiot dyskusji na posiedzeniach plenarnych zespołu i stanowią podstawę przyjmowanych uzgodnień, co do poszczególnych założeń rozwiązań normatywnych".


Zespół powstał w następstwie wydania przez Komisję Wenecką opinii, w której wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania sporu wokół TK. O opinię w sprawie noweli ustawy o TK autorstwa PiS zwrócił się do KW pod koniec grudnia szef MSZ Witold Waszczykowski.


Merytoryczna propozycja rozwiązania problemu wokół TK


Po posiedzeniu zespołu w połowie kwietnia prof. Majchrowski zapowiedział, że efektem prac będzie dokument zawierający merytoryczną propozycję rozwiązania problemu wokół TK, którą będzie mógł wykorzystać Sejm. Jak mówił, ostatnie spotkanie zespołu zaplanowane jest na 9 czerwca, nie oznacza to jednak - jak podkreślił wówczas profesor - że eksperci nie zakończą wcześniej swoich prac.


Eksperci wchodzący w skład zespołu to, obok prof. Majchrowskiego: prof. UJK dr hab. Arkadiusz Adamczyk, dr Wojciech Arndt, prof. dr hab. Bogusław Banaszak, prof. dr hab. Adam Bosiacki, prof. dr hab. Andrzej Bryk, prof. UEK dr hab. Paweł Czubik, prof. dr hab. Andrzej Dziadzio, prof. dr hab. Jolanta Jabłońska-Bonca, prof. dr hab. Anna Łabno, prof. UWr dr hab. Maciej Marszał, sędzia SN w st. spocz. Bogusław Nizieński, prof. dr hab. Bogdan Szlachta, prof. UKSW dr hab. Bogumił Szmulik, prof. UW dr hab. Jarosław Szymanek.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze