Sejmowa podkomisja w czerwcu zajmie się projektem tzw. dużej ustawy medialnej

Polska
Sejmowa podkomisja w czerwcu zajmie się projektem tzw. dużej ustawy medialnej
Polsat News

Sejmowa komisja kultury powołała w czwartek podkomisję ds. projektu tzw. dużej ustawy medialnej. Jej pierwsze posiedzenia zaplanowano na 1 i 2 czerwca. Przewodniczącą podkomisji została posłanka PiS Elżbieta Kruk, która jest także przewodniczącą komisji kultury.

Wiceprzewodniczącymi podkomisji - w skład której weszło 11 posłów, w tym 6 z PiS - zostali Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO oraz Piotr Liroy-Marzec z Kukiz 15.


Na projekt tzw. dużej ustawy medialnej składają się trzy projekty ustaw autorstwa PiS: o mediach narodowych; o składce audiowizualnej oraz przepisy wprowadzające ustawę o mediach narodowych i ustawę o składce audiowizualnej.


Elżbieta Kruk mówiła, iż należy zastanowić się nad obniżeniem projektowanej składki audiowizualnej z 15 do ok. 12 zł. Jak powiedziała w kwietniu, do rozważenia są również zmiany dot. zasad płacenia składki audiowizualnej, by podwójnej opłaty nie musieli płacić np. właściciele działek. - Co innego jak ktoś ma dwa, trzy mieszkania - mówiła.


"Do dyskusji" jest też - jak mówiła posłanka PiS - zapisana w projekcie lustracja wszystkich dziennikarzy. - Nie uznawałabym tego za ostateczny zapis - wskazała. Według Kruk możliwe byłoby zredukowanie tego obowiązku tylko do kadry kierowniczej w mediach oraz członków Rady Mediów Narodowych.


Rozważane wycofanie zapisu o wygaszaniu kontraktów kadry kierowniczej


O możliwych zmianach w projekcie mówił także we wtorek pełnomocnik rządu ds. reformy mediów, wiceminister kultury, Krzysztof Czabański. Jak poinformował dziennikarzy w przerwie wysłuchania publicznego, oprócz obniżenia składki rozważane jest także wydłużenie kadencji szefów mediów publicznych z dwóch do trzech lat oraz wycofanie zapisu o wygaszaniu kontraktów kadry kierowniczej.


Pakiet projektów składających się na dużą ustawę medialną przewiduje przekształcenie od 1 lipca TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej w instytucje mediów narodowych. Wyboru władz mediów publicznych miałaby dokonywać 6-osobowa Rada Mediów Narodowych wybierana przez Sejm, Senat i prezydenta na 6-letnią kadencję. Wśród kandydatów wybieranych przez Sejm jedno miejsce ma być ustawowo gwarantowane dla kandydata z największego klubu opozycyjnego, czyli w obecnej kadencji z PO. Władze poszczególnych mediów, czyli dyrektorzy naczelni, mieliby być wybierani w drodze konkursów jawnych spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje społeczne i stowarzyszenia twórcze.


Jeden z projektów przewiduje wprowadzenie składki audiowizualnej w wysokości 15 zł miesięcznie, pobieranej z rachunkiem za prąd od 1 stycznia 2017 r.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie