Oto najdłuższa pizza na świecie. Ma prawie 2 kilometry

Świat
Oto najdłuższa pizza na świecie. Ma prawie 2 kilometry
PAP/EPA/CESARE ABBATE

1853 metry i 88 centymetrów ma najdłuższa pizza na świecie, upieczona w środę w Neapolu. Wypiek-gigant powstał w 6 godzin i trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Pizza powstała na neapolitańskim nabrzeżu, a w jej przygotowaniach uczestniczyli piekarze, czyli pizzaioli z całego świata.

Do wypieku najdłuższej pizzy świata wykorzystano wyłącznie lokalne produkty z regionu Kampania i skrupulatnie przestrzegano receptury, co w przypadku tak ogromnych ilości składników było wyjątkowo trudne.

 

Użyto między innymi dwóch ton mąki, tyle samo mozzarelli, 1600 kilogramów pomidorów na sos i 200 litrów oliwy.

 

 

Po oficjalnej prezentacji prawie 2-kilometrowej pizzy i zmierzeniu jej długości poczęstowano nią uczestników bicia rekordu. Duża część porcji trafiła też do stołówek dla ubogich.

 

To spektakularne wydarzenie zorganizowano w ramach prowadzonej we Włoszech i w wielu krajach świata kampanii na rzecz wpisania kunsztu neapolitańskich pizzaioli na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

 

Poprzedni rekord w kategorii najdłuższej pizzy na świecie padł podczas zeszłorocznej światowej wystawy Expo w Mediolanie. Wpisany wówczas do Księgi Rekordów Guinnessa wypiek miał 1595 metrów i 45 centymetrów.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie