"Musimy stosować zasadę zero tolerancji". Sejmowa komisja o bezpieczeństwie imprez sportowych

Polska
"Musimy stosować zasadę zero tolerancji". Sejmowa komisja o bezpieczeństwie imprez sportowych
PAP/Bartłomiej Zborowski

W 2016 roku, do 31 marca, sądowym zakazem wstępu na imprezę masową ukarano 1419 osób - poinformował posłów sejmowej komisji kultury ficzynej, sportu i turystyki zastępca dyrektora Departamentu Porządku Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Andrzej Sprycha. Dla porównania w 2014 na liście tej znalazło się 1937 osób, a rok później 1796.

Z danych przekazanych przez komendy wojewódzkie oraz Komendę Stołeczną Policji wynika, że zakazem klubowym objętych było w 2014 roku - 149, w 2015 - 95, natomiast w 2016 - 78 osób - takie dane przekazał posłom sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki Andrzej Sprycha.


Policja w 2015 roku na 7 193 imprezy masowe, w związku z którymi prowadziła działania zabezpieczająco-ochronne, 200 zakwalifikowała jako imprezy podwyższonego ryzyka. W porównaniu z danymi z 2014 roku stanowi to spadek o 16,7 proc.


W związku z przeprowadzaniem imprez masowych policja skierowała do działań 327 385 funkcjonariuszy, w tym 82 921 do działań w ramach imprez podwyższonego ryzyka.


Nieformalne przyzwolenie klubów


Z raportu przedstawionego przez dyrektora Sprychę wynika, że wciąż pojawiają się przypadki nieadekwatnych działań organizatorów w wypełnianiu obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa w czasie trwania imprezy masowej. Policja zwraca również uwagę na przypadki nieformalnego przyzwolenia klubów (władz i służb porządkowych) na niezgodne z prawem zachowania kibiców, a także na wnoszenie na stadion wyrobów pirotechnicznych.


- Byłem na meczu finałowym piłkarskiego Pucharu Polski, na którym powiało grozą. Musimy stosować zasadę zero tolerancji - powiedział obecny na posiedzeniu sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Jarosław Stawiarski.


"Wierzymy w edukację kibiców"


Resort sportu przykłada wielką wagę do edukacji kibiców, przeznaczając na ten cel spore środki.


- Wierzymy w edukacje kibiców. Może część z nich uratujemy. Chcemy, aby przychodzili oni kibicować, a nie rozrabiać. Ogłoszony został konkurs ofert na realizację programu resortu "Kibice razem" dotyczącego poprawy organizacji i bezpieczeństwa na imprezach sportowych w Polsce, poprzez budowę struktur dialogu i współpracy ze środowiskiem kibiców na lata 2016-2018 - powiedział Stawiarski.


MSiT przeznaczyło na realizację tego programu, który prowadzić będzie Polski Związek Piłki Nożnej, 730 tys. złotych. Do 2018 roku suma ta wzrośnie do 1,09 mln.


Ponad 2,6 mln ludzi na stadionach w poprzednim sezonie


- Ekstraklasa S.A. współpracuje z zagranicznymi partnerami posiadającymi olbrzymie doświadczenie w sprawie bezpieczeństwa imprez masowych, w tym meczów piłkarskich i chce wybrać i przedstawić najefektywniejsze wzorce - powiedział wiceprezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki.


Przy okazji wspomniał o swoistym rekordzie - stadiony Ekstraklasy odwiedziło w minionym sezonie 2 690 556 widzów., a więc o 10 proc więcej niż w poprzednim sezonie. Średnio mecz obejrzało 9 121 widzów, co stanowi najlepsze osiągnięcie w historii Ekstraklasy S.A., która od 1 stycznia jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Zarządzania Stadionami (EESMA).


- Po wprowadzeniu znowelizowanych przepisów, ułatwiających kupno wejściówki na mecz, stadion mistrza Polski Legii warszawa w trakcie rundy wiosennej zapełnił się do ostatniego miejsca aż pięciokrotnie - dodał Animucki.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze