Ładowarki na parkingach i przewijaki w toaletach. Projekt ministerstwa infrastruktury i budownictwa

Polska
Ładowarki na parkingach i przewijaki w toaletach. Projekt ministerstwa infrastruktury i budownictwa
Flickr/Yusuke Kawasaki/CC BY 2.0

MIB zaproponowało, by wśród warunków technicznych dla nowych budynków umieścić zapisy o punktach ładowania pojazdów elektrycznych przy części parkingów i garaży w dużych miastach oraz o przewijakach na stacjach benzynowych czy w dużych sklepach.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski wyjaśnia, że chodzi o rozpoczęcie dyskusji na ten temat, m.in. w kontekście mówiącej o takim rozwiązaniu dyrektywy unijnej.


- To pewnego rodzaju wywołanie tematu, dyskusji. Mówi się o elektrycznych pojazdach, rozwoju, innowacjach, a potem coś się w Polsce dzieje po swojemu. Zwłaszcza że w tej dyrektywie (UE – red.) są te kwestie zawarte - powiedział Żuchowski podczas drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.


Wiceminister nawiązał do Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/94/UE w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Dyrektywa ta ustanawia wymogi dotyczące rozbudowy infrastruktury paliw alternatywnych, m.in. w zakresie punktów ładowania dla pojazdów elektrycznych.


"Podejmujemy tematy"


- Polska może mówić o innowacyjności, konkurencyjności dużo, ale jeżeli nie zastymuluje tego, to trudno faktycznie mówić, że to robimy - zaznaczył wiceminister infrastruktury i budownictwa. - Podejmujemy tematy, bez względu na to, czy one dzisiaj będą żyły, czy za pięć lat - wskazał dodając, że wobec słabego rozwoju rynku e-mobilności w Polsce proponowane rozwiązania zaczynałyby obowiązywać po okresie dwóch lat.


Wskazał też, że ponieważ kwestie rozbudowy infrastruktury paliw alternatywnych, również w zakresie punktów ładowania dla samochodów elektrycznych pozostają z zasady w gestii ministerstwa energii, byłby to rodzaj działania wspierającego, wynikającego z wielowątkowego postrzegania zagadnienia.


Projekt w konsultacjach publicznych


Projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie został skierowany do konsultacji publicznych w poniedziałek. Dokument określa wytyczne dla wszystkich nowych budynków i ich otoczenia.


Jeden z proponowanych punktów rozporządzenia zakłada, że „parkingi zlokalizowane przy budynkach użyteczności publicznej oraz budynkach mieszkalnych wielorodzinnych wyposaża się w punkty ładowania pojazdów elektrycznych, jeżeli: budynek zlokalizowany jest w miejscowości liczącej powyżej 100 tys. mieszkańców, w tej miejscowości zarejestrowano powyżej 60 tys. pojazdów, a skupienie zarejestrowanych pojazdów w tej miejscowości wynosi powyżej 400 pojazdów na 1 tys. mieszkańców”.


Podobne punkty ładowania pojazdów elektrycznych proponowane są w garażach „stanowiących samodzielne obiekty budowlane lub części budynku użyteczności publicznej lub części budynku mieszkalnego wielorodzinnego” - o ile budynek zlokalizowany jest w miejscowości liczącej powyżej 100 tys. mieszkańców, w tej miejscowości zarejestrowano powyżej 60 tys. pojazdów, a liczba zarejestrowanych pojazdów w tej miejscowości wynosi powyżej 400 pojazdów na 1 tys. mieszkańców.


Jeden z proponowanych nowych punktów rozporządzenia wskazuje, że "w ustępach ogólnodostępnych w budynkach: stacji paliw, gastronomii, handlu o powierzchni całkowitej powyżej 1000 m kw., powinno znajdować się stanowisko przewijania dzieci”.

 

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie