Szydło: Clinton powinien nas przeprosić za wypowiedź o Polsce

Polska
Szydło: Clinton powinien nas przeprosić za wypowiedź o Polsce
Polskie Radio

Były prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton powinien nas przeprosić za słowa, że Polska odrzuca demokrację na rzecz "autorytarnej dyktatury" - oceniła w środę premier Beata Szydło. - Będziemy wprowadzali rozwiązania prawne, które mają chronić dobre imię Polski - podkreśliła.

Chodzi o piątkową wypowiedź Clintona na wiecu wyborczym jego żony, Hillary Clinton, ubiegającej się o nominację Partii Demokratycznej na listopadowe wybory prezydenckie w USA. W wystąpieniu w New Jersey były amerykański prezydent ocenił, że Polska i Węgry, które "nie byłyby wolne" bez udziału USA, uznały, że "z demokracją jest za dużo kłopotu". - Chcą przywództwa w stylu (prezydenta Rosji Władimira) Putina - oznajmił.

 

- Dajcie autorytarną dyktaturę i trzymajcie cudzoziemców z daleka; czy czegoś to nie przypomina? - pytał Clinton zgromadzonych, czyniąc aluzję do ksenofobicznych propozycji Donalda Trumpa, który stara się o prezydencką nominację Republikanów.

 

"Tego typu stwierdzenia są nie tylko, że nieuprawione, ale po prostu krzywdzące"

 

Premier Szydło, odnosząc się do wypowiedzi byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, powiedziała w środę w radiowej "Jedynce": - Mogę powiedzieć dzisiaj tak, nie używając nadto grubych słów, że (były prezydent Stanów Zjednoczonych) po prostu zupełnie przesadził i powinien nas przeprosić. Dlatego, że tego typu stwierdzenia są nie tylko, że nieuprawione, ale po prostu krzywdzące.

 

- Będziemy wprowadzali rozwiązania prawne, które mają chronić dobre imię Polski. Również minister, pan premier Gliński w swoim resorcie bardzo nad tym pracuje. Natomiast pewne rzeczy oczywiście można pisać ustawowo i to robimy, ale wszyscy Polacy, wszyscy powinniśmy dołożyć wszelkich starań, że obrona dobrego imienia naszej ojczyzny i nas Polaków jest naszym obowiązkiem - zaznaczyła premier.

 

Szefowa rządu skrytykowała polityków opozycji, którzy traktują poważnie słowa byłego amerykańskiego prezydenta. - Dziwię się politykom opozycji w Polsce, którzy ekscytują się na przykład takimi wypowiedziami Billa Clintona i uznają je za bardzo poważne (…) przy całym szacunku do byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych - dodała premier.

 

Polonia krytykuje Clintona

 

Kongres Polonii Amerykańskiej (KPA) w wydanym we wtorek wieczorem oświadczeniu skrytykował Clintona za wypowiedź o Polsce. KPA wyraził poparcie dla wybranego demokratycznie rządu Polski.

 

Kongres przekazał, że "jest bardzo zaniepokojony" wypowiedzią Clintona. "Jego słowa o Polsce odrzucającej demokrację na rzecz dyktatury są w sposób oczywisty absurdalne i obraźliwe dla kochających wolność Polaków, a także rażąco niewłaściwe oraz obraźliwe nie tylko dla Polski, ale też dla osób na całym świecie o polskim pochodzeniu" - podkreślił Kongres, dodając, że "od wieków Polacy byli orędownikami wolności i demokracji".

 

PAP, wideo: Polskie Radio

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie