Protest fizjoterapeutów przeciw nowelizacji PiS. "Utrudni dostęp do terapii"

Polska
Protest fizjoterapeutów przeciw nowelizacji PiS. "Utrudni dostęp do terapii"
Polsat News

Wydłuży kolejki do fizjoterapeutów, wyśle nas na emigrację, dopuści do zawodu hochsztaplerów - przekonywali manifestujący w środę przed Sejmem członkowie organizacji fizjoterapeutów. Protestowali przeciw projektowi PiS nowelizacji ustawy o ich zawodzie, który m.in. likwiduje samorząd zawodowy. W czwartek w Sejmie komisja zdrowia przedstawi sprawozdanie z prac ws. projektu - jako punkt sporny.

Nowelizacja PiS, złożona w Sejmie w lutym, likwiduje samorząd zawodowy i wprowadza zmiany w zakresie uprawnień zawodowych. Przewiduje też przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy o trzy miesiące, czyli nie 31 maja, jak planowano.

 

Ze skierowaniem od lekarza również do gabinetu prywatnego

 

Zgodnie z nowelizacją, rehabilitanci będą działali na zlecenie lekarza, co oznacza, że nie będą mogli samodzielnie kierować pacjentów na zabiegi. Pacjent będzie musiał mieć zlecenie od lekarza nawet w prywatnym gabinecie rehabilitacyjnym. Zdaniem fizjoterapeutów, doprowadzi to do plajty wielu gabinetów.

 

- To są zapisy, które obowiązują też w sektorze usług prywatnych. Sektor prywatny stanowi 4/5 wydatków na rehabilitację w  Polsce. Jeśli się przeniesie zasady Narodowego Funduszu Zdrowia, które są chore i kalekie, na rynek usług prywatnych, to całkiem sparaliżuje to usługi fizjoterapeutyczne w Polsce – powiedział podczas pikiety Tomasz Marek, kierownik Centrum Kompleksowej Rehabilitacji – Konstancin-Jeziorna.

 

Pikietujący przed Sejmem trzymali transparenty z hasłami: „Ustawa tak - nowelizacja nie”, „PiS ustawę nowelizuje - pacjenta nie szanuje”, „16 mln dla samorządu lekarzy, śmierć dla samorządu fizjoterapeutów”, „nowelizacja = emigracja” oraz „Studenci WUM i AWF razem przeciw nowelizacji”.

 

Między zebranymi ustawiono śmietnik, na którym umieszczono napis „studia do śmieci”. Manifestujący trzymali w rękach ulotki przypominające bilet, symbolizujące konieczność wyjazdu, przed jaką staną, gdy wprowadzone zostaną postulowane w poselskim projekcie zmiany.

 

Chcą ustawy Sejmu poprzedniej kadencji

 

Fizjoterapeuci chcą, aby w życie weszła ustawa przyjęta przez Sejm we wrześniu ubiegłego roku i podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 

Zgodnie z nią, zawód fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym. Określa szczegółowo wymagania, jakie musi spełniać osoba, która ma prawo wykonywać ten zawód oraz wprowadza Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów, który ma zapewnić pacjentom i pracodawcom powszechny dostęp do informacji, czy dana osoba ma uprawnienia do wykonywania zawodu.

 

Wykonywanie zawodu fizjoterapeuty polega m.in. na diagnostyce pacjenta; kwalifikowaniu, planowaniu i prowadzeniu fizykoterapii oraz kinezyterapii, a także na dobieraniu do potrzeb pacjenta wyrobów medycznych.

 

Klauzula sumienia w nowelizacji

 

We wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji PiS. Przewidywał on m.in., że w przypadku uzasadnionych wątpliwości fizjoterapeuta może odmówić wykonania zabiegu "niezgodnego z jego sumieniem".

 

 - Dopytywałem, kiedy takie sytuacje mogą mieć miejsce. Usłyszałem w odpowiedzi, że w przypadku pacjentów na przykład z endoprotezami odzwierzęcymi - poinformował Bartosz Arłukowicz z PO. Poslanka PiS Bernadeta Krynicka argumentowała, że odmowa mialaby dotyczyć np. zabiegów u pacjentki z wkładką wewnątrzmaciczną.

 

Po dyskusji posłowie komisji usunęli poprawkę dot. klauzuli sumienia. Odrzucili wniosek posła Jarosława Sachajki (Kukiz'15) o przeprowadzenie wysłuchania publicznego.

 

Sprawozdanie komisji zdrowia o poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty ma zostać przedstawone  w Sejmie w czwartek. 

 

 

Zawód fizjoterapeuty nie był dotąd w Polsce zawodem regulowanym. Działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych może założyć każdy. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii są wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.

 

polsatnews.pl. PAP, fot. PAP/Leszek Szymański

mr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie