Do Włoch powrócił z USA skradziony we Florencji list Kolumba

Kultura
Do Włoch powrócił z USA skradziony we Florencji list Kolumba
Portret Krzysztofa Kolumba, fot. Metropolitan Museum of Art /Public Domain

Włoscy karabinierzy odnaleźli skradziony we Florencji list Krzysztofa Kolumba, w którym poinformował o odkryciu Ameryki. Zaginiony list z 1493 roku znajdował się w Bibliotece Kongresu USA w Waszyngtonie, która otrzymała go w darze - wyjaśniła strona włoska.

List Kolumba, w którym rok po dotarciu do Ameryki ogłosił on, że odnalazł "Nowy Świat", przechowywany był we florenckiej bibliotece Riccardiana. Kiedy dokładnie go stamtąd skradziono - nie jest jasne. Według ustaleńśledczych w 1992 roku został sprzedany na aukcji w Stanach Zjednoczonych prywatnemu nabywcy.

 

Dochodzenie w sprawie utraty dokumentu, którego wartość oszacowano na milion dolarów, wszczęto we Włoszech w 2012 roku. Okazało się, że list znajdował się ostatnio w Bibliotece Kongresu USA, gdzie trafił jako darowizna od kolekcjonera. Gdy strona amerykańska została zawiadomiona przez specjalną komórkę karabinierów zajmujących się ochroną zabytków i tropieniem kradzieży dzieł sztuki, że list pochodzi z kradzieży, postanowiła zwrócić go Włochom.

 

Zabytkowy dokument przekazał w środę w Rzymie ambasador Stanów Zjednoczonych John R. Phillips ministrowi kultury Włoch Dario Franceschiniemu.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie