CBOS: spadek liczby zwolenników rządu

Polska
CBOS: spadek liczby zwolenników rządu
PAP/Rafał Guz

32 proc. respondentów popiera rząd, 35 proc. to przeciwnicy, a 29 proc. to osoby obojętne wobec obecnej Rady Ministrów - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Zadowolonych z tego, że rządem kieruje Beata Szydło jest 38 proc. badanych, niezadowolonych - 44 proc.

W porównaniu do kwietnia grupa zwolenników rządu zmniejszyła się o 6 pkt proc., grupa przeciwników zwiększyła się o 4 pkt proc., a grupa osób deklarujących obojętność zwiększyła się o jeden pkt proc.

 

Poparcie dla rządu - jak zauważa CBOS - rośnie wraz z wiekiem i częstością praktyk religijnych. Najwięcej zwolenników obecny rząd ma wśród pracowników średniego szczebla i techników, a najmniej wśród pracowników usług i uczniów oraz studentów.

 

61 proc. badanych identyfikujących się z prawicą jest zwolennikami obecnego rządu. 65 proc. przeciwników rządu jest wśród Polaków, którzy deklarują lewicowe poglądy polityczne.

 

Wśród zdeklarowanych wyborców PiS udział popierających gabinet Beaty Szydło sięga 85 proc., a przeciwnicy stanowią 1 proc. Jak wskazują autorzy badania, w pozostałych elektoratach przeciwnicy rządu Beaty Szydło dominują nad jego zwolennikami.

 

Topnieje poparcie dla Kukiz'15

 

Według CBOS, zwłaszcza w przypadku wyborców ruchu Kukiz’15 można mówić o istotnym spadku, ponieważ w kwietniu popierających rząd było wśród nich niemal tyle samo co jego oponentów, natomiast obecnie 40 proc. zdecydowanych głosować na ruch Kukiz’15 uważa się za przeciwników rządu, 21 proc. za zwolenników, a obojętnych jest 35 proc.

 

Niechęć do rządu wyraża 71 proc. wyborców PO i 79 proc. zwolenników Nowoczesnej.

 

Autorzy badania zwracają też uwagę, że od lutego rosła przewaga osób zadowolonych z tego, że rządem kieruje Beata Szydło, ale w maju ten trend się zmienił.

 

Obecnie 38 proc. respondentów jest zadowolonych, że na czele rządu stoi Beata Szydło (spadek o 6 punktów procentowych), a 44 proc. Polaków nie popiera obecnej premier (wzrost o 5 punktów procentowych).

 

40 proc. osób dobrze ocenia wyniki działania rządu (spadek o 6 punktów procentowych), zaś 44 proc. ocenia je źle (wzrost o 8 punktów procentowych). 16 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

 

Badanie zostało przeprowadzone przez CBOS metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 5-12 maja na liczącej 1100 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie