Błąd w maturze z informatyki. CKE proponuje dwa rozwiązania

Polska
Błąd w maturze z informatyki. CKE proponuje dwa rozwiązania
Polsat News

W jednym z zadań na egzaminie maturalnym z informatyki na poziomie rozszerzonym brakowało kilku danych w pliku, dlatego Centralna Komisja Egzaminacyjna zaproponowała abiturientom dwa rozwiązania, jednym z nich jest częściowe powtórzenie egzaminu.

Egzamin maturalny z informatyki odbywał się we wtorek po południu. Wśród tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, czyli zdających egzamin w nowej formule, chęć zdawania tego przedmiotu zadeklarowało 6,7 tys. osób. I to właśnie w ich arkuszu egzaminacyjnym w jednym z zadań rozwiązywanych z wykorzystaniem komputera brakowało danych w załączonym pliku. Chodzi o zadanie numer 6.2 (za poprawne rozwiązanie można było uzyskać 4 punkty).

 

CKE przeprasza

 

W związku z tym dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik wydał w środę specjalny komunikat, w którym za zaistniałą sytuację - w imieniu własnym oraz twórców i recenzentów arkusza - przeprasza wszystkich zdających, nauczycieli i dyrektorów szkół.

 

Przedstawił im też - po konsultacji z osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie arkusza egzaminacyjnego z informatyki na poziomie rozszerzonym, w tym z recenzentami akademickimi i nauczycielskim - dwa rozwiązania zaistniałego problemu.

 

Pierwsze z nich dotyczy oceniania wadliwego zadania. Zgodnie z propozycją dyrektora CKE, rozwiązania zdających będą traktowane, jako poprawne, jeżeli poprawne są wyniki dla pierwszych 700 wierszy, czyli dla danych całkowicie zgodnych ze specyfikacją określoną w poleceniu do zadania lub do oceny został przedstawiony program, który po uruchomieniu dla poprawnych danych daje poprawne wyniki.

 

Można częściowo powtórzyć egzamin

 

"Zdający, którzy uznają, że opisana wyżej sytuacja dotycząca pliku z danymi mogła wpłynąć na rozwiązanie pozostałych zadań podczas egzaminu oraz nie satysfakcjonuje ich rozwiązanie opisane powyżej, mogą przystąpić do egzaminu maturalnego z informatyki na poziomie rozszerzonym w terminie dodatkowym - 13 czerwca br." - napisał Smolik.

 

Jak zaznaczył, maturzyści, którzy wybiorą drugą propozycję będą przystępowali wyłącznie do części drugiej egzaminu, czyli wykonania zadań z wykorzystaniem komputera. W przypadku części pierwszej wzięty pod uwagę będzie wynik uzyskany w egzaminie majowym. Jednocześnie szef prosi abiturientów o zgłoszenie deklaracji o wyborze tego rozwiązania w macierzystej szkole nie później niż do 24 maja. W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej CKE opublikowano arkusz deklaracji.

 

PAP

am/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze