Zmarł adwokat Maciej Dubois

Polska
Zmarł adwokat Maciej Dubois
Flickr/webhamster

W wieku niespełna 83 lat zmarł we wtorek adwokat Maciej Dubois, jeden z największych autorytetów polskiej palestry, w PRL obrońca w procesach politycznych, wieloletni dziekan warszawskiej izby adwokackiej - poinformowała Naczelna Rada Adwokacka. Bronił m.in w procesach politycznych w okresie stanu wojennego.

Maciej Dubois (urodzony 4 czerwca 1933 roku w Warszawie) był synem Stanisława Dubois, jednego z najważniejszych działaczy przedwojennej PPS. Zabitego przez Niemców w obozie w Auschwitz.

 

Jako adwokat Maciej Dubois bronił w procesach politycznych w okresie stanu wojennego, m.in. w procesie Konfederacji Polski Niepodległej. wybronił też od kary śmierci oskarżonego o szpiegostwo na rzecz USA polskiego dyplomatę Bogdana Walewskiego (sąd I instancji skazał go na najwyższy wymiar kary, po wystąpieniu mec. Dubois Sąd Najwyższy obniżył ją do 25 lat więzienia).

 

Jak mówił, wybrał zawód adwokata, bo ucieleśniał on to, co w latach 60. było dla niego najważniejsze - wolność.

 

W 1989 r. jako ciesząca się autorytetem osoba zaufania publicznego został przewodniczącym Społecznej Komisji Pojednawczej, powołanej do przywracania do pracy osób zwolnionych za działalność polityczną i związkową w latach 1981-89.

 

"Obrona należy się nawet katu" 

 

Po 1989 r. stawał także przed sądem w głośnych procesach. W niektórych środowiskach kontrowersje wywołało to, że mecenas przyjął obronę płk. Adama Humera, wicedyrektora departamentu śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego oskarżonego o zbrodnie stalinowskie.

 

- Adwokat musi bronić. Jeśli odmawia obrony, to nie nadaje się do tego zawodu. Obrona należy się nawet katu - tak tłumaczył swoje zaangażowanie w ten proces. Sprzeciwiał się- jak mówił- rozliczeniu stalinizmu procesem jego człowieka. Bronił też Lecha Grobelnego, twórcy Bezpiecznej Kasy Oszczędności. - Był dziwnym połączeniem geniuszu z naiwnością - mówił o swym kliencie.

 

Przez całe życie zawodowe był zaangażowany w działalność samorządową, pełniąc w latach 1971-89 funkcję dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Od 1989 do 1992 r. był wiceprezesem Naczelnej Rady Adwokackiej. Sprawował też w latach 1989-90 funkcję sędziego Trybunału Stanu. Wychował wielu adwokatów, jego pierwszym aplikantem był Krzysztof Piesiewicz. Adwokatem jest też syn zmarłego, mec. Jacek Dubois, który był obrońca m.in posłanki PO Beaty Sawickiej.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie