Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej w Szczecinie zostanie usunięty

Polska
Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej w Szczecinie zostanie usunięty
Wikipedia/Kapitel/Domena publiczna

Szczecińscy radni przegłosowali we wtorek uchwałę ws. usunięcia z centrum miasta pomnika Wdzięczności dla Armii Czerwonej. Pomnik ma zostać usunięty w 2017 r., ale radni jeszcze nie wiedzą, co się z nim stanie.

Za usunięciem pomnika głosowało 23 radnych z PO, PiS i klubu Bezpartyjni prezydenta Szczecina Piotra Krzystka. Przeciwko zagłosowało trzech radnych niezrzeszonych.

 

- PO, PiS i prezydent Krzystek w kwestii podejścia do historii niczym się nie różnią - powiedział dziennikarzom radny niezrzeszony i szef lokalnych struktur SLD w Szczecinie Dawid Krystek. - To cały czas ta sama skrajna prawica, która nie szanuje tysięcy żołnierzy radzieckich i polskich, którzy zginęli idąc szlakiem bojowym od Elbląga do Szczecina; przykre to - dodał Krystek, który zagłosował przeciwko.

 

Zdaniem Krystka, uchwała nie ma mocy prawnej i "bez zgody Federacji Rosyjskiej tego pomnika prezydent nie ruszy".

 

"To dbałość o przyjazną przestrzeń publiczną w tym miejscu"

 

Jak powiedział Marek Duklanowski z PiS, usunięcie pomnika z centrum to "dbałość o przyjazną przestrzeń publiczną w tym miejscu", ale także odpowiedź na oczekiwania jego mieszkańców. - Armia Czerwona nas nie wyzwalała, ale zniewoliła i dlatego trudno byłoby tej lokalizacji bronić dłużej - dodał Duklanowski.

 

Nie wiadomo jeszcze, co stanie się z pomnikiem po jego usunięciu. Może zostanie przeniesiony na Cmentarz Centralny albo do miejsca w kraju, gdzie tego typu pomniki będą gromadzone - powiedział Duklanowski.

 

- Pomnik zostanie usunięty w 2017 r. przy okazji rewitalizacji pl. Żołnierza, ale dopiero toczą się rozmowy o tym, dokąd później trafi i w jakiej formie - powiedział rzecznik prezydenta Szczecina Łukasz Kolasa.

 

Usunięcia pomnika domagali się m.in. akowscy kombatanci i PiS

 

O demontaż komunistycznego pomnika i przeniesienie go w inne miejsce od wielu lat apelowali przedstawiciele różnych środowisk - m.in. akowscy kombatanci, a także niektóre partie, w tym PiS.

 

Pomnik stoi na Złotym Szlaku - reprezentacyjnej ścieżce spacerowej prowadzącej od Jasnych Błoni do Zamku Książąt Pomorskich.

 

Pomnik upamiętniający zasługi Armii Czerwonej w zdobywaniu miast Pomorza Zachodniego podczas II wojny światowej został odsłonięty 23 kwietnia 1950 r. w piątą rocznicę wkroczenia do Szczecina Armii Czerwonej. Pomnik ustawiono na reprezentacyjnym placu w centrum miasta. W 1992 r. na polecenie urzędu miejskiego usunięto z pomnika wieńczącą go pięcioramienną betonową gwiazdę.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze