Polak przemycał Syryjczyków do Europy. Zatrzymany przez "łowców cieni"

Polska

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji, tzw. łowcy cieni zatrzymali 46-letniego Polaka zamieszanego w przemyt obywateli Syrii do Europy. Mężczyzna był poszukiwany przez austriacki wymiar sprawiedliwości.

- Za Dariuszem Z. wystawiono europejski nakaz aresztowania. Jest podejrzewany o współudział w organizowaniu przemytu obywateli Syrii do Europy - powiedziała rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

 

"Łowcy cieni" ustalili, że poszukiwany 46-latek może ukrywać się w Warszawie. - Zorganizowali zasadzkę i zatrzymali mężczyznę, kiedy opuszczał jeden z bloków na Targówku. Nie stawiał oporu. Został przewieziony do prokuratury, a później trafił do sądu. Teraz będzie oczekiwał na wszczęcie procedury ekstradycyjnej do Austrii - dodała Hamelusz.

 

Jak zaznaczyła zatrzymanie było możliwe dzięki współpracy policjantów z CBŚP i przedstawicieli austriackiego ENFAST-u, czyli sieci współdziałania zespołów poszukiwań.

 

- Z ustaleń śledczych wynika, że przemyt uchodźców z Syrii odbywał się szlakiem wschodnim przez m.in. Rosję, Słowację, Czechy do Austrii - dodała Hamelusz.

 

Kraje UE zmagają się z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wschodu - napływają przez Morze Śródziemne.

 

W 2015 r. do Europy trafiło ponad 1 mln migrantów. Tylko od początku tego roku liczba ta przekroczyła 187 tys., z czego ponad 155 tys. trafiło do Grecji - wynika z najnowszych danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców (UNHCR). Sytuacje wykorzystują grupy przestępcze.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie