Niemal co piąty Polak żyje w ciągłym stresie. Wielu odreagowuje go na bliskich

Technologie
Niemal co piąty Polak żyje w ciągłym stresie. Wielu odreagowuje go na bliskich
Flickr/Pat Pilon/CC BY 2.0

Praca pod presją czasu i problemy finansowe to najczęstsze powody codziennych stresów. Kobiety stresują się częściej niż mężczyźni, a młodsi częściej niż starsi - wynika z badania firmy GfK. Najbardziej stresującym dniem tygodnia jest poniedziałek.

98 proc. pytanych Polaków deklaruje, iż odczuwa stres, w tym niemal dwie trzecie co najmniej raz w tygodniu, a 18 proc. codziennie.

 

Zdecydowanie częściej stresują się kobiety. 74 proc. pań doświadcza go przynajmniej raz w tygodniu, a 22 proc. ma go codziennie. Dla porównania, wśród mężczyzn 60 proc. odczuwa stres raz w tygodniu, w tym 14 proc. codziennie.

 

Najczęściej stres odczuwają osoby o najniższych dochodach - co czwarta z nich stresuje się codziennie. Rzadziej zestresowane są osoby w wieku powyżej 65 lat, połowa z nich odczuwa stres tylko sporadycznie.

 

Stres w pracy, stres w domu

 

Dla prawie połowy pytanych głównym źródłem stresu jest życie prywatne. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, osób o niskich lub średnich zarobkach, kobiet i rodziców. W domu najbardziej stresujące są kwestie finansowe i choroby.

 

Co trzeci respondent odczuwa stres najczęściej w pracy (lub szkole). Obszar zawodowy jako główny powód stresu częściej wskazują mężczyźni, osoby młodsze (w wieku do 35 lat) oraz lepiej zarabiający  osoby o dochodach powyżej 4 tys. zł.

 

Najbardziej szkodliwa jest praca pod presją czasu, zła jej organizacja i natłok obowiązków.

 

powody

 

Według badania, czynnikiem stresogennym są także święta, przy czym są one w niemal równym stopniu takim samym źródłem stresu, co np. remont mieszkania czy domu.

 

Dla ponad 40 proc. ankietowanych najbardziej stresującym dniem tygodnia jest poniedziałek.

 

Przekuć stres w korzyść

 

Ponad połowa respondentów irytuje się, gdy nie udaje im się zrealizować swoich planów. Podobny odsetek przyznaje, że zdarza im się impulsywnie reagować na zwykłe sytuacje życiowe czy martwić się błahymi powodami. Oba te zachowania częściej występują wśród kobiet niż mężczyzn.

 

Niemal połowa kobiet oraz ponad 40 proc. mężczyzn przyznaje, że zdarza im się wyładować swój stres na bliskich.

 

Najczęstsze objawy stresu to długotrwałe zmęczenie, poirytowanie lub złość oraz problemy z koncentracją. Takie objawy deklaruje ponad 40 proc. respondentów, przy czym częściej występują one wśród kobiet i osób najmłodszych (w wieku do 24 lat).

 

sposoby

 

Połowa ankietowanych Polaków jest zdania, iż stres może działać mobilizująco, a 40 proc., że istnieje pewien poziom stresu, który nie jest szkodliwy.

 

O tym, że stres można wykorzystać i przekuć w korzyść jest przekonany co trzeci ankietowany (częściej osoby o najwyższych dochodach, takie, które odczuwają stres tylko sporadycznie oraz mężczyźni).

 

polsatnews.pl, infografika: GfK

 

ptw/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze