Ministerstwo Zdrowia przygotowało zmiany w pakiecie onkologicznym

Technologie
Ministerstwo Zdrowia przygotowało zmiany w pakiecie onkologicznym
Polsat News

Uproszczenie sprawozdawczości w zakresie prowadzenia list pacjentów onkologicznych oraz uelastycznienie możliwości wystawiania karty diagnostyki i leczenia onkologicznego - to główne cele projektów zmian w pakiecie onkologicznym przygotowanych przez resort zdrowia.

Pakiet onkologiczny został wprowadzony z początkiem 2015 r., by skrócić diagnozowanie i leczenie nowotworów złośliwych. W tym celu m.in. wystawia się pacjentom kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO). Pacjenci z "zieloną kartą" są zapisywani do odrębnej, szybszej kolejki np. do diagnostyki, aby nie czekali w kolejce razem z pacjentami nieonkologicznymi.

 

Ma być prościej i szybciej  

 

Projekt przygotowanej przez MZ nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ma uprościć sprawozdawczość w zakresie prowadzenia list oczekujących na świadczenia udzielane na podstawie karty DiLO oraz uprościć kartę i uelastycznić możliwości jej wystawiania. Resort przygotował także odpowiednie zmiany w rozporządzeniach.

 

Projekt zakłada wyłączenie placówek medycznych prowadzących listy pacjentów onkologicznych oczekujących na świadczenie z obowiązku przekazywania niektórych danych, np. liczby oczekujących i średniego czasu oczekiwania.

 

Odnośnie rezygnacji z przekazywania i publikowania informacji o pierwszym wolnym terminie, przyjęto iż w przypadku świadczeń udzielanych na podstawie karty DiLO, dla pacjenta istotne jest zapewnienie diagnostyki na poszczególnych etapach i rozpoczęcie leczenia w określonym czasie. Natomiast publikowane w Ogólnopolskim Informatorze o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne informacje z onkologicznych list oczekujących mają niski walor informacyjny dla pacjentów, a w praktyce większość z nich udaje się do miejsc wskazanych przez lekarzy.

 

Projekt umożliwia wydawanie karty DiLO przez lekarza udzielającego ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych. Zaproponowano też rezygnację ze wskaźnika rozpoznawania nowotworów (po przekroczeniu minimalnej jego wartości, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej tracił możliwość wydawania karty DiLO do czasu ukończenia szkolenia z zakresu wczesnego rozpoznawania nowotworów).

 

Mniej danych na karcie diagnostyki

 

Zmodyfikowano też zakres informacji zawartych w karcie DiLO. Zrezygnowano m.in. z danych dotyczących objawów, badań diagnostycznych oraz oceny jakości diagnostyki onkologicznej. Uchylony ma też być obowiązek wpisu numeru Karty Zgłoszenia Nowotworu Złośliwego do karty DiLO.

 

Jak zaznacza resort zdrowia, liczba danych na karcie DiLO została zredukowana do minimum; założono również, że wszystkie znajdujące się na niej dane znajdą odzwierciedlenie w systemie informatycznym udostępnionym przez NFZ do obsługi karty DiLO.

 

Zakłada się, że projektowana nowelizacja ustawy wejdzie w życie z 1 października 2016 r. Ma to zapewnić odpowiedni okres na dostosowanie systemów informatycznych dedykowanych obsłudze karty diagnostyki i leczenia onkologicznego.

 

PAP

 

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze