Angelina Jolie o uchodźcach: jeśli dom sąsiada się pali, nie będziecie bezpieczniejsi zamykając drzwi

Świat
Angelina Jolie o uchodźcach: jeśli dom sąsiada się pali, nie będziecie bezpieczniejsi zamykając drzwi
PAP/EPA/Jeff Overs / BBC News

Aktorka i ambasador dobrej woli Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) zaapelowała do wspólnoty międzynarodowej o odrzucenie obaw i zdwojenie wysiłków ws. rozwiązania kryzysu uchodźczego. - Na dziś ponad 60 mln osób zmieniło miejsce zamieszkania (w tym jedna trzecia to uchodźcy), czyli o wiele więcej niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 70 lat - powiedziała Jolie w siedzibie BBC w Londynie.

- To mówi nam coś głęboko niepokojącego o pokoju i bezpieczeństwie na świecie. Biorąc pod uwagę stan świata, czy to nie jest zaskakujące, że część z tych zdesperowanych ludzi, dla których powrót w strony rodzinne nie jest żadną nadzieją, próbuje dostać się ostatecznie do Europy, ryzykując nawet swoje życie? - pytała.

 

Jolie wyraziła żal, że kryzys uchodźczy może dać "pole manewru i fałszywe złudzenie tym, którzy promują politykę strachu". Podkreśliła jednocześnie, że "jeśli dom sąsiada się pali, nie będziecie bezpieczniejsi zamykając drzwi".

 

Apelując do wspólnoty międzynarodowej o okazanie wielkoduszności, podkreśliła, że jest to "obowiązek dla nas wszystkich, przyszłego sekretarza generalnego ONZ, rządów, społeczeństwa obywatelskiego, każdego z nas".

 

- Nasz sukces pomoże w kształtowaniu tego stulecia. Alternatywa? To chaos - ostrzegła Jolie.

 

PAP

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze