Złoty i giełda zyskują po decyzji agencji Moody’s. Frank szwajcarski poniżej 4 zł

Biznes
Złoty i giełda zyskują po decyzji agencji Moody’s. Frank szwajcarski poniżej 4 zł
Polsat News

Główny indeks warszawskiej giełdy WIG 20 zyskał na otwarciu handlu i akcje nadal drożeją. Złoty także zyskał na wartości do głównych walut ok. 1 proc.

W nocy z piątku na sobotę agencja ratingowa Moody’s utrzymała rating wiarygodności kredytowej Polski na niezmienionym poziomie A2. Obniżyła jednak jego perspektywę ze stabilnej na negatywną.


W poniedziałek można obserwować reakcję rynków finansowych na tę decyzję. Akcje największych polskich spółek po godzinie handlu czyli o 10:00 wyrażnie drożały - indeks WIG 20 rósł o prawie 2 proc (+1,96 proc.). Indeks całego rynku WIG zyskiwał w tym samym czasie ponad 1 proc.  


Na wartości zyskał też złoty - o godz. 10:00 średni kurs euro wynosił 4,36 zł, dolara amerykańskiego 3,86 zł, franka szwajcarskiego 3,95 zł, a funta brytyjskiego 5,54 zł.


Złoty mocniejszy przez kilka tygodni


Zdaniem analityków ta dobra passa polskiej waluty nie będzie chwilowa i może potrwać nawet kilka tygodni, ale w czerwcu znów prawdopodobne jest jej osłabienie.


- Przewiduję dość trwałą reakcję złotego na decyzję agencji Mood’s. Umocnienie polskiej waluty może potrwać przez najbliższe 2-3 tyogodnie. W przypadku euro kurs może dojść do poziomu 4,30 zł, w przypadku dolara do 3,82 zł, a framk szwajcarski może się utrzymywać na poziomie 3,92 zł - powiedział polsatnews.pl Marek Wołos, główny ekonomista Domu Maklerskiego Athena Investment. 


- Nie warto liczyć na trwałą i mocną poprawę sentymentu wokół złotego z uwagi na czynniki ryzyka krajowego (perspektywa negatywna wskazuje na prawdopodobne obniżenie ratingu w trakcie kolejnej rewizji) oraz globalne zagrożenia (m.in. zbliżające się referendum dotyczące Brexit’u) - zauważył Konrad Ryczko, analityk Domu Maklerskiego BOŚ. 

 

Rynki były pesymistyczne, odreagowują


-  Oczekiwania były bardziej pesymistyczne niż werdykt agencji Moody’s, dlatego dziś rynki finansowe pozytywnie odreagowują. Pamiętajmy jednak, że ocena ratingowa to w dużym stopniu wyrok odroczony. W lipcu Polsce ponownie przyjrzy się agencja Fitch, a we wrześniu wróci kwestia oceny przez agencję Moody’s. Wszystko zależeć będzie od tego, co rząd zrobi w kolejnych miesiącach. Kluczowe będą dwie sprawy: obniżka wieku emerytalnego i rozwiązania dotyczącego kredytów frankowych - zaznaczył w rozmowie z polsatnews.pl główny ekonomista Plus Banku Wiktor Wojciechowski. 

 

polsatnews.pl

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze