W. Brytania: ponad 300 biznesmenów za Brexitem

Biznes
W. Brytania: ponad 300 biznesmenów za Brexitem
Flickr.com/Iker Merodio

W liście otwartym opublikowanym w poniedziałek w dzienniku "Daily Telegraph" brytyjscy biznesmeni ocenili, że gospodarka Wielkiej Brytanii lepiej rozwinie się poza Unią Europejską. Referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE zaplanowano na 23 czerwca.

"Poza UE brytyjskie firmy będą mogły szybciej się rozwijać, wchodzić na nowe rynki, tworzyć więcej miejsc pracy. To moment, by głosować za wyjściem z UE i wzięciem naszego losu we własne ręce" - napisali autorzy listu na niewiele ponad miesiąc przed referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

 

Biznesmeni podkreślili "światowy wymiar" i innowacyjność brytyjskiej gospodarki. "Jednak naszym zdaniem konkurencyjności Wielkiej Brytanii zagraża przynależność do Unii, która ponosi całkowitą klęskę" - podkreślili autorzy listu, potępiając "brukselską biurokrację, która dusi 5,4 mln brytyjskich firm".

 

Podpisało się wielu potentatów

 

Pod listem podpisał się m.in. prezes sieci pubów Wetherspoon czy dyrektor wykonawcza firmy kurierskiej Action Express, a także kilku byłych prezesów dużych firm, m.in. wielkiego producenta papierosów British American Tobacco.

 

Jednak większość podpisanych pod listem biznesmenów to dyrektorzy i prezesi małych i średnich przedsiębiorstw; szefowie głównych brytyjskich spółek objętych indeksem FTSE-100 na londyńskiej giełdzie opowiedziało się wcześniej za pozostaniem w UE lub wolało pozostać neutralnymi w napiętej debacie na temat członkostwa W. Brytanii we Wspólnocie - zauważa AFP.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!