MFW: przewalutowanie kredytów i obniżenie wieku emerytalnego mogą uderzyć w polską gospodarkę

Biznes
MFW: przewalutowanie kredytów i obniżenie wieku emerytalnego mogą uderzyć w polską gospodarkę
Polsat News

Projekt przewalutowania kredytów frankowych oraz obniżenia wieku emerytalnego mogą zaszkodzić finansom publicznym i wpłynąć na obniżenie wzrostu gospodarczego - wynika z corocznego raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego oceniającego Polskę.

"Niedawne propozycje zmian pogorszyły oceny inwestorów i wraz z długoterminowymi wyzwaniami strukturalnymi mogą przyczynić się do obniżenia poziomu wzrostu gospodarczego" - wskazali analitycy MFW w raporcie zaprezentowanym w Warszawie.

 

Wymienili w tym kontekście m.in. pomysł przewalutowania kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich i projekt skrócenia wieku emerytalnego.

 

Premier Beata Szydlo zapowiedziała kilka tygodni temu, że nowelizacja obniżająca wiek emerytalny powinna zostać uchwalona przez Sejm po wakacjach.

 

Niecałe 2 tygodnie temu szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski zadeklarował natomiast, że prezydent Andrzej Duda nie wycofuje się z przygotowania projektu ustawy frankowej. Dodał, że trwają prace nad pierwotnym projektem, który w połowie stycznia został wysłany do KNF i prezydent "dopuszcza możliwości poprawek, modyfikacji".

 

Prezydencki projekt i jego koszty
 
W styczniu tego roku Kancelaria Prezydenta zaproponowała przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na złote po "sprawiedliwym" . Tak zakładał projekt ustawy o "sposobach przywrócenia równości stron" w umowach na kredyty walutowe.
 
Według tej propozycji kurs "sprawiedliwy" miał być indywidualnie wyliczany dla każdego kredytobiorcy według zaproponowanego algorytmu.

 

Według KNF, w zależności od jednego z czterech scenariuszy banki poniosą koszty w wysokości: 56,2 mld zł, 67,2 mld zł, 44,6 mld zł lub 66,9 mld zł (kolejność według scenariuszy). Za najbardziej prawdopodobny komisja uznała ostatni wymieniony scenariusz i kwotę 66,9 mld zł.

 

PAP, polsatnews.pl

ptw/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie