Konserwacja ruin komory gazowej w b. Birkenau powinna ruszyć w lipcu

Polska
Konserwacja ruin komory gazowej w b. Birkenau powinna ruszyć w lipcu
Auschwitz.org/Paweł Sawicki

"Ściany rozbieralni w krematorium III w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau będą poddane konserwacji. Muzeum Auschwitz rozpoczęło poszukiwania wykonawcy, który podejmie się zadania. Prace powinny rozpocząć się w lipcu i potrwać rok" - podało muzeum. Stan ruin ciągle się pogarsza. Mają na to wpływ m.in. warunki atmosferyczne, oraz naturalna erozja materiału budowlanego.

Muzeum ogłosiło obecnie przetarg, by wyłonić wykonawcę. W specyfikacji warunków zamówienia podało, że głównym celem jest zabezpieczenie pod względem konstrukcyjnym północnej i zachodniej ściany historycznej rozbieralni komory gazowej i krematorium III.

 

Konieczne będzie wzmocnienie struktury materiałowej ścian i zabezpieczenie obiektu przed wodami opadowymi poprzez wykonanie drenażu powierzchniowego. Prowadzone będą też działania konserwatorskie mające na celu zabezpieczenie i zachowanie historycznej substancji. Prace prowadzone będą pod nadzorem archeologicznym. Firmy mogą składać oferty do końca maja.

 

Prace sfinansuje Fundacja Auschwitz-Birkenau

 

Konserwacja ścian rozbieralni jest kontynuacją projektu realizowanego w latach 2008-2009. Wówczas, dzięki wsparciu Fundacji Ronalda Laudera, ustabilizowany został grunt w pobliżu pozostałości po podziemnych komorach gazowych II i III. Uchroniło to je przed całkowitym zawaleniem. Obecnie prace sfinansuje Fundacja Auschwitz-Birkenau.

 

Niemcy uruchomili pierwsze prowizoryczne komory gazowe w Auschwitz II-Birkenau w 1942 r. w domach odebranych wysiedlonym Polakom. W bunkrze 1, zwanym też Czerwonym Domkiem, gdyż był to ceglany, nieotynkowany budynek, zaczęli mordować ludzi gazem już w marcu.

 

Komora istniała do końca kwietnia lub początku maja 1943 r., gdy Niemcy uruchomili w Birkenau większe komory gazowe z krematoriami. Później zburzyli budynek i zatarli po nim wszelkie ślady.

 

Miejsce zagłady m.in. tysięcy Polaków i Żydów

 

W czerwcu 1942 r., w wyniku napływu dużej liczby transportów z Żydami, zapadła decyzja o przekształceniu w komorę gazową kolejnego budynku. Bunkier 2 miał otynkowane ściany. Był nazwany Białym Domkiem. Komora w nim działała od kwietnia do maja 1943 r. Ponownie zaczęto go wykorzystywać, gdy w maju 1944 r. zaczęły docierać do Birkenau transporty z Żydami z Węgier. Do dziś zachowały się jego fundamenty.

 

Gdy Niemcy rozpoczęli zagładę w "bunkrach" ciała grzebali w zbiorowych mogiłach. Rosnąca liczba transportów sprawiła jednak, że postanowili wydobyć zwłoki i spalić je w dołach. Zadecydowali też o wybudowaniu w Birkenau wydajnych krematoriów połączonych funkcjonalnie z komorami gazowymi, upozorowanymi na łaźnie z prysznicami.

 

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 r. powstało muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze