Koncert Tomasza Stańki otworzył festiwal kultury polskiej w Rzymie

Kultura
Koncert Tomasza Stańki otworzył festiwal kultury polskiej w Rzymie
Marta Rzepka/tomaszstanko.com

Tomasz Stańko Quartet wystąpił w niedzielę wieczorem w prestiżowym audytorium Parco della Musica w Rzymie, dwa dni po swym koncercie w Bolonii, gdzie uświetnił festiwal twórczości Wisławy Szymborskiej prezentacją kompozycji inspirowanych poezją noblistki.

Stańko zainaugurował kolejną edycję Corso Polonia, wielkiego przeglądu kultury polskiej organizowanego przez Instytut Polski w Wiecznym Mieście.

 

Rzymski występ Stańki, który podbił publiczność, zapowiadała włoska prasa przedstawiając go jako jednego z najwybitniejszych jazzmanów na świecie. Trębacz był nadzwyczajnym gościem pierwszej edycji Corso Polonia w 2003 roku.

 

Dni Szymboskiej - ciąg dlaszy

 

Kontynuacją bolońskich Dni Szymborskiej z okazji 20-lecia przyznania jej nagrody Nobla będzie dedykowany jej czwartkowy wieczór w Instytucie. Zaprezentowane zostaną poświęcone jej nowości wydawnicze, w tym pierwsza na świecie powieść graficzna o krakowskiej poetce, której autorką jest włoska artystka Alice Milani.

 

W sobotę 21 maja włoski reżyser polskiego pochodzenia Claudio Jankowski przedstawi spektakl oparty na "Paradach" Jana Potockiego i "Teatru komediowego" Carlo Goldoniego.

 

Na 22 maja zapowiedziano projekcję odrestaurowanej wersji filmu "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa z 1965 roku, również na podstawie powieści Jana Potockiego.

 

Debata nad twórczością Kieślowskiego

 

26 maja odbędzie się debata o kinie Krzysztofa Kieślowskiego, w której udział wezmą gwiazda jego filmów Irene Jacob, reżyser Tomasz Wasilewski, krytycy Tadeusz Sobolewski i Fabio Ferzetti, aktor i reżyser Pippo Delbono. Dyskusję poprzedzi projekcja telewizyjnego dokumentu Kieślowskiego „Legenda” z 1975 r.

 

W Palazzo delle Esposizioni zorganizowany zostanie przegląd filmów polskiego reżysera, w którego programie jest m.in. "Podwójne życie Weroniki" ze specjalnym gościem festiwalu Irene Jacob w roli głównej. Na retrospektywę tę przyjedzie też Jerzy Stuhr, najbardziej znany polski aktor we Włoszech.

 

W sobotę 4 czerwca, z okazji 25-lecia powstania Grupy Wyszehradzkiej wystąpią duety z czterech państw członkowskich: Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Nasz kraj reprezentować będą Karolina Cicha i Bart Pałyga, wykonujący utwory w 9 językach: ukraińskim, litewskim, rosyjskim, romskim, białoruskim, jidysz, polskim, tatarskim i  esperanto.

 

Corso Polonia potrwa w stolicy Włoch do 23 czerwca.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie