Kolejny dzień matur. Dziś fizyka i historia sztuki

Polska
Kolejny dzień matur. Dziś fizyka i historia sztuki
Polsat News

Maturzyści w poniedziałek rano przystąpią do pisemnego egzaminu z fizyki i astronomii. Po południu odbędzie się egzamin z historii sztuki. Nie są to egzaminy obowiązkowe, przystępują do nich tylko ci abiturienci, którzy zadeklarowali taką wolę.

Chęć zdawania egzaminu z fizyki zadeklarowało 22,7 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, czyli 8,9 proc. z nich, a z historii sztuki - 2,8 tys., czyli około jednego proc. z nich.

 

Na egzamin z fizyki zdecydowało się 2,3 tys. abiturientów z wcześniejszych roczników - oni także zdawali go w poniedziałek. Z kolei wśród abiturientów z wcześniejszych roczników chęć zdawania historii sztuki zadeklarowało blisko 320 osób.

 

Egzamin z fizyki rozpoczął się o godz. 9., a egzamin z historii sztuki ma się zacząć o godz. 14. Egzaminy na poziomie podstawowym z oby przedmiotów potrwają 120 minut, a na poziomie rozszerzonym: z fizyki - 150 minut, z historii sztuki - 180 minut.

 

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym.

 

Matury według nowych zasad

 

Tegoroczni absolwenci, którzy zdają maturę według nowych zasad, muszą też obowiązkowo przystąpić do jednego egzaminu z przedmiotu do wyboru; chętni będą mogli przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów. Egzaminy te zdawane są tylko na jednym - rozszerzonym poziomie. W tej kategorii znalazły się więc także przedmioty, które maturzyści zdają obowiązkowo na poziomie podstawowym.

 

Abiturienci zdający maturę według starych zasad mogą, ale nie muszą, przystąpić do pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru; maksymalnie można do sześciu. Mogą też zdawać egzamin na wybranym przez siebie poziomie - podstawowym lub rozszerzonym.

 

Wszyscy maturzyści - niezależnie czy zdają maturę według starych, czy według nowych zasad - muszą przystąpić także do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

 

Matura do 24 maja

 

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 24 maja. Wielu maturzystów zakończy jednak egzaminy pisemne wcześniej - egzaminy z najczęściej wybieranych przedmiotów odbędą się w dwóch pierwszych tygodniach sesji. Ustna sesja egzaminacyjna zakończy się 27 maja.

 

Aby uzyskać maturę abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik z egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służyć ma tylko przy rekrutacji na studia.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie