Szydło: chciałabym, aby w Polsce zapanowała moda na rodzinę

Polska
Szydło: chciałabym, aby w Polsce zapanowała moda na rodzinę
PAP/Rafał Guz
Beata Szydło

- Rodzina zasługuje na to, aby państwo dołożyło wszelkich starań by dbać i o niej pamiętać - powiedziała w niedzielę w Grodzisku Mazowieckim premier Beata Szydło. Zapowiedziała w ten sposób kolejne rozwiązana ustawowe, które mają pomóc polskim rodzinom. Dodała również, że w ramach programu "Rodzina 500 plus" zostało już złożonych ponad 2,5 mln wniosków o przyznanie środków.

- Przygotowanie programu 500 plus i wprowadzenie go to praca całego zespołu ludzi. Pracował nad nim i utożsamiał się z tym programem cały rząd. To jest ogromna zasługa pani minister Elżbiety Rafalskiej, która razem ze swoim zespołem w Ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej w tak krótkim czasie przygotowała ten program i wdrożyła go w życie. Wdrożyła go w życie bez właściwie żadnych problemów, bo dziś już mamy (...) złożonych ponad 2,5 mln wniosków" - kontynuowała szefowa rządu.

 

Szydło dodała, że wypłaty już się rozpoczęły. - To jest ogromna zasługa pani minister Anny Streżyńskiej, która dzięki zaangażowaniu się spowodowała, że wnioski mogą być również składane za pomocą internetu - podkreśliła Szydło. Podziękowała instytucjom finansowym, w tym bankom, za zaangażowanie. Zaznaczyła, że program na pewno będzie kontynuowany.

 

"Dzięki rodzinom buduje się przyszłość naszej ojczyzny"

 

- Nie da się w ustawie ustawowo zapisać miłości do dzieci, miłości do rodziców. Nie da się ustawowo zapisać szczęścia rodzinnego, ale można w ustawie zapisać takie rozwiązania, które będą pomagały rodzinom, które będą zachęcały do tego, by młodzi ludzie zakładali rodziny, żeby chcieli mieć dzieci. Żeby te warunki mogły być spełnione muszą mieć pracę, muszą mieć gdzie mieszkać i muszą mieć poczucie tego, że państwo docenia trud bycia rodzicem, trud posiadania, trud wychowania dzieci - zaznaczyła premier.

 

Jak mówiła, wszyscy muszą zdać sobie sprawę z tego, że rodzina to jest nasza przyszłość. - My wszyscy wychodzimy z rodziny, ale też musimy pamiętać o tym, że to dzięki rodzinom buduje się przyszłość naszej ojczyzny - powiedziała.

 

Komplesowy program

 

Premier zapowiedziała, że do programu "Rodzina 500 plus" będą dodawane kolejne rozdziały. - Będzie kompleksowo przedstawiony program dla rodzin. Teraz w najbliższym czasie zaprezentujemy państwu program "Mieszkanie plus". Chcemy żeby każdy w Polsce miał pewność i przekonanie, że może mieć własne mieszkanie, że rodzina może mieć własne mieszkanie, że może w tym mieszkaniu myśleć o spokojnym, bezpiecznym funkcjonowaniu rodziny, wychowaniu swoich dzieci. Tego Polacy oczekują i tego Polacy potrzebują - podkreśliła Szydło.

 

Szefowa rządu zaznaczyła, że w jej odczuciu ogromną wartością programu "Rodzina 500+" jest to, że jest on kierowany do wszystkich rodzin w Polsce. - Czas wreszcie skończyć z przekonaniem, że jeśli pomaga się rodzinom, to jest to pomoc o charakterze socjalnym. To nie jest pomoc o charakterze socjalnym. Rodzinom trzeba pomagać, ponieważ trzeba w ten sposób doceniać ich zaangażowanie i ich trud w budowanie przyszłości naszej ojczyzny. Jeżeli nie będzie rodzin, jeżeli nie będzie dzieci, to nie będzie nas i dziś musimy to sobie jasno powiedzieć. Dlatego moda na rodzinę to jest na pewno to, co będziemy konsekwentnie w naszym rządzie realizować - dodała.

 

Bezpieczeństwo polskich rodzin

 

Podziękowała zgromadzonym za to, że zdecydowali się poprzez przykład swoich rodzin pokazywać, że rodzina to jest coś najbardziej wartościowego, "najwspanialsza rzecz, jaka może się w życiu przytrafić".

 

- Jeżeli się zastanowimy, to czy może być większe szczęście niż zobaczyć radość w oczach swoich dzieci i wnuków, czy jest gdziekolwiek bezpieczniej niż w ramionach kochającej mamy, czy kochającego taty, czy wreszcie można się czegoś więcej o życiu dowiedzieć, nauczyć niż od kochających dziadków. I to jest ta wielka wartość rodziny, którą wszyscy musimy pielęgnować. Musimy zawsze robić wszystko, by rodziny czuły się w Polsce bezpieczne i chcemy to robić - powiedziała premier.

 

Szydło złożyła podziękowania "wszystkim wspaniałym polskim rodzinom, które na co dzień swoim życiem poprzez bycie ze sobą, poprzez swoją miłość pokazują i udowadniają, że rodzina to jest coś wspaniałego".

 

Premier przemawiała na konferencji "Przyszłość i zdrowie polskiej rodziny" w Grodzisku Mazowieckim w ramach panelu dotyczącego polityki prorodzinnej. Konferencja jest organizowana przez Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus" z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny, który przypada 15 maja.

 

PAP

pr/mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie