"Każde życie jest bezcenne". Marsze dla Życia i Rodziny w Polsce

Polska
"Każde życie jest bezcenne". Marsze dla Życia i Rodziny w Polsce
Polsat News

W 140 polskich miastach w niedzielę odbyły się Marsze dla Życia i Rodziny. Warszawski marsz wyruszył sprzed pomnika Kopernika, a zakończył się w parku Kazimierzowskim, gdzie trwa finałowy piknik. W zgromadzeniu uczestniczyło około tysiąca osób, które manifestowały przywiązanie do wartości rodzinnych oraz szacunek dla życia ludzkiego.

Organizatorzy chcieli zwrócić uwagę, że każdy człowiek, bez względu na stan fizyczny, duchowy czy materialny, ma prawo do życia. Tymczasem, jak wskazują, na podstawie obowiązujących przepisów w Polsce "legalnie pozbawia się życia ponad półtora tysiąca dzieci rocznie".

 

- Marsz dla Życia i Rodziny jest taką radosną manifestacją przywiązania do podstawowych wartości, do życia od poczęcia do naturalnej śmierci i rodziny, jako naturalnego środowiska praktykowania miłości małżeńskiej, przyjmowania na świat i wychowania dzieci. Chcemy w taki pozytywny, afirmatywny sposób o tych wartościach przypomnieć - powiedział organizator marszu, prezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny Paweł Kwaśniak.

 

Wyjaśnił, że w tym roku marsz zorganizowany został pod hasłem: "Każde życie jest bezcenne", po to "by przypomnieć o bezwzględnej wartości każdego ludzkiego życia i zaapelować do rządzących o bezwzględną ochronę życia, o zrównanie praw dzieci już urodzonych, z prawami dzieci przed urodzeniem". - Będziemy zabiegać, by było to w Polsce prawnie zagwarantowane - zaznaczył.

 

Przemawiając na początku marszu, Kwaśniak podkreślił, że ochrona życia ludzkiego jest fundamentem ładu społecznego i pomyślności każdego człowieka. - Polska jest wciąż państwem, które nie chroni w pełni życia swoich najmniejszych, bezbronnych obywateli - ocenił.

 

Dodał, że w tym roku jest wiele powodów i okazji, aby wspólnie zabiegać o "odnowę moralną życia publicznego, której wyrazem będzie pełna ochrona życia". - W tym roku mija bowiem 60 lat od wprowadzenia przez władze komunistyczne powszechnego prawa do aborcji na wzór Związku Sowieckiego. Ofiary tego prawa na przestrzeni minionych lat możemy liczyć w milionach. Przeżywamy też wielkie i wzniosłe rocznice: 1050. rocznicę Chrztu Polski i 60. rocznicę Ślubów Jasnogórskich - powiedział Kwaśniak.

 

Prawna ochrona nienarodzonych dzieci

 

W czasie marszów oraz wieńczących je spotkań i pikników były zbierane podpisy pod projektem inicjatywy ustawodawczej "Stop aborcji", która wprowadzić ma całkowity zakaz przerywania ciąży. - Apelujemy dziś do władz publicznych naszego kraju o zagwarantowanie całkowitej prawnej ochrony dzieci nienarodzonych. Jesteśmy przekonani, że jest to możliwe, że w Polsce może w bliskim czasie dokonać się najlepsza z możliwych zmian - mówił Kwaśniak.

 

Pod projektem zebrano około kilkudziesięciu tysięcy podpisów. Aby dokument trafił do Sejmu musi ich być ponad 100 tys. Podpisy będą zbierane do końca czerwca.

 

Międzynarodowy Dzień Rodziny obchodzony 15 maja, ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1993 roku.

 

Polsat News, PAP, fot. PAP/Paweł Supernak

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie