Franciszek docenia rolę kobiet w Kościele. "Realizują powołanie w różnych formach"

Świat
Franciszek docenia rolę kobiet w Kościele. "Realizują powołanie w różnych formach"
PAP/EPA/Giuseppe Lami
Papież Franciszek

Papież Franciszek w opublikowanym w niedzielę orędziu na Światowy Dzień Misyjny odnotował z zadowoleniem rosnącą obecność kobiet w Kościele. Zauważył, że potrafią one w bardziej odpowiedni sposób zrozumieć problemy ludzi i na nie odpowiedzieć.

"Misją Kościoła jest głoszenie miłosierdzia Boga, bijącego serca Ewangelii i głoszenie go w każdym zakątku ziemi" - napisał w rozpowszechnionym przez Watykan orędziu papież.

 

Podkreślił, że Kościół czerpie styl swego posłannictwa z miłosiernej miłości; "żyje nią i ukazuje ją narodom w pełnym szacunku dialogu ze wszystkimi kulturami i przekonaniami religijnymi".

 

"Wymownym znakiem macierzyńskiej miłości Boga jest znaczna i rosnąca obecność w świecie misyjnym obok mężczyzn także kobiet. Kobiety, osoby świeckie i konsekrowane, a dzisiaj także niemało rodzin, realizują swoje powołanie misyjne w różnych formach: od bezpośredniego głoszenia Ewangelii do służby charytatywnej" - zauważył Franciszek i ocenił, że kobiety i rodziny często rozumieją w bardziej właściwy sposób problemy ludzi.

 

Zdaniem papieża kobiety "potrafią stawić im czoło w sposób odpowiedni, a czasami całkiem nowy: troszcząc się o życie, zwracając większą uwagę na osoby, niż na struktury oraz angażując wszelkie zasoby ludzkie i duchowe w budowanie harmonii, relacji, pokoju, solidarności, dialogu, współpracy i braterstwa". Dotyczy to, wyjaśnił, zarówno dziedziny relacji międzyludzkich, jak i szerszej - życia społecznego i kulturalnego, a zwłaszcza opieki nad ubogimi.

 

Kto ma prawo do orędzia zbawienia

 

Franciszek wyraził także przekonanie, że wszystkie ludy i kultury mają prawo do otrzymania orędzia zbawienia, a jest to tym bardziej konieczne, gdy weźmie się pod uwagę to, "jak wiele niesprawiedliwości, wojen, kryzysów humanitarnych oczekuje dziś na rozwiązanie".

 

Zwrócił uwagę na szczególne doświadczenie misjonarzy, którzy wiedzą, że "Ewangelia przebaczenia i miłosierdzia może przynieść radość i pojednanie, sprawiedliwość i pokój".

 

Papież odnotował, że w tym roku przypada 90. rocznica Światowego Dnia Misyjnego, promowanego przez Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary i zatwierdzonego przez papieża Piusa XI w 1926 roku.

 

Przypomniał zalecenia swych poprzedników, aby na rzecz tego Dzieła przeznaczone były wszelkie ofiary, jakie zbiorą każda diecezja, parafia, wspólnota zakonna, stowarzyszenia i ruchy kościelne z całego świata, by pomóc potrzebującym wspólnotom chrześcijańskim i umocnić głoszenie Ewangelii.

 

"Nie zamykajmy serca w naszych partykularnych troskach, ale poszerzajmy je na perspektywy całej ludzkości"- zaapelował papież.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie